Panele fotowoltaiczne umożliwiają bardzo prostą zamianę energii słonecznej w elektryczną. Są lekkie, nie wymagają zbyt dużej ilości sprzętu. Dodatkowo działają bezawaryjnie. Oczywiście mają swoje wady, jak na przykład dość niską efektywność. Jednak biorąc pod uwagę, że jedyne koszty ponosi się przy ich produkcji, to ta konkretna nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Znacznie poważniejszym problemem jest natomiast noc. W jej trakcie panele fotowoltaincze nie są w stanie produkować energii. Okazuje się jednak, że istnieją także takie, które potrzebują właśnie ciemności nocy, aby działać.

Panele antysłoneczne

Panele antysłoneczne

Wytwarzają one energię elektryczną, korzystając przy tym z nocy. Wymgają jednak zupełnie innego podejścia. Tradycyjne panele wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne aby pochłaniać światło słoneczne i zamieniać je w energię elektryczną. Nowy ich typ natomiast również korzystałby z promieniowania, jednak tego pochodzącego z Ziemi. Do tego celu należy wykorzystać panele termoradiatywne. Nie jestem specjalistą od energetyki więc, zamiast silić się na opisanie tego własnymi słowami przytoczę tutaj zasadę działania takiego panelu przygotowaną przez uniwersytetet w Davos:

Fotowoltaika posiada znaczny potencjał ze względu na dużą ilość energii słonecznej padającej na Ziemię. Jednak może wytwarzać energię elektryczną tylko w ciągu dnia. Aby produkować energię elektryczną po zachodzie słońca, rozważamy alternatywną koncepcję fotowoltaiki, która wykorzystuje Ziemię jako źródło promieniowania podczerwonego, a nocne niebo jako radiator. W wyniku tego powstaje nocne ogniwo fotowoltaiczne.

Zobacz też: Microsoft Teams przestał działać z powodu niedopatrzenia

Wydajność takiego rozwiązania jest zauważalnie niższa. Wynosi ona do 1/4 mocy obecnie stosowanych paneli fotowoltaicznych. Jednak dzięki działaniu także w nocy mogą się one wzajemnie uzupełniać. Rozwiązanie to sprawi, że problemy związane z magazynowaniem energii przy farmach słonecznych mogą z czasem odejść w zapomnienie.

Źródło: TechSpot, American Chemical Society

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.