ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation VR2

Sony zamyka swoje studio. Koniec VR czy początek czegoś nowego?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Sony zamyka swoje studio Manchester, które kilka lat temu nazywało się jeszcze North West Studio. Powołane do życia w 2015 roku nie zdążyło wypuścić na rynek ani jednego tytułu, choć plany były ponoć ambitne. Co poszło nie tak, że Sony zrezygnowało z kolejnego zespołu, który odpowiedzialny był za produkcje VR?

Sony zamyka swoje studio
Fot. Sony PlayStation VR

Gogle do wirtualnej rzeczywistości miały zrewolucjonizować rynek gier, ale wygląda na to, że jedyne co zrobiły, to lekko go ożywiły i to wcale nie na długo. Szumne zapowiedzi i obietnice to jedno, a rzeczywistość dość mocno musiała zweryfikować plany wielu firm. Japończycy chyba zaczynają to dostrzegać, bo informacja o zamknięciu kolejnego studia odpowiedzialnego za tytuły na ich platformę, nie była mimo wszystko wielkim zaskoczeniem.

Sony zamyka swoje studio

Ostatnio o goglach VR mówiło się głośno przy okazji zapowiedzianego „Half-Life: Alyx”. Sprzęt od Valve zaczęto masowo kupować i przez chwilę był on nawet najczęściej wybieranym produktem na Steam. To oczywiście nie zasługa samej technologii wirtualnej rzeczywistości, ale wyczekiwanego przez fanów tytułu. Do samej premiery „Half-Life: Alyx” jeszcze trochę zostało, a wygląda na to, że bez podobnego rodzaju hitu, opłacalność VR jest znikoma.

Zobacz też: Wyniki sprzedaży PlayStation 4

Sony zamyka swoje studio w Wielkiej Brytanii i to już kolejne, które spotkał ten sam los. Przed Manchester Studio były to jeszcze Guerrilla Cambridge (zamknięte w 2017 roku) oraz Evolution (zamknięte w 2016). Manchester Studio pracowało nad tajemniczym projektem, ale jego już prawdopodobnie nigdy gracze na oczy nie ujrzą. Sony jednak całkowicie nie zrezygnowało jeszcze z VR, bo dalej ma pod sobą dwa studia w Wielkiej Brytanii (Media Molecule oraz London Studio).

Decyzja o zamknięciu kolejnego studia mogła być podyktowana zmieniającymi się warunkami na rynku lub tym, że Sony wszystkie swoje siły chce skupiać na zbliżającej się premierze PlayStation 5. Nowa konsola będzie wspierała gogle PlayStation VR, ale nie spodziewamy się dużej ilości gier na premierę, które obsługiwałby VR.

Źródło: GameIndustry

Sprawdź najnowsze wpisy