ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
WhatsApp stracił wsparcie

WhatsApp stracił wsparcie dla starszych systemów i bardzo dobrze

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

WhatsApp stracił wsparcie dla Androida i iOS w jego starszych wersjach z początkiem tego miesiąca. Nie ma co jednak płakać, bo to bardzo dobra decyzja ze strony giganta, który zdecydował się na pozbawienie części użytkowników dostępu do usługi. Tutaj kluczowe jest bezpieczeństwo danych, a nie wygoda.

WhatsApp stracił wsparcie
Fot. PixaBay

Dla nikogo chyba nie jest zaskoczeniem to, że aplikacje są aktualizowane. Jedne częściej, a drugie rzadziej, ale koniec końców, dopada to każdą. Nie inaczej jest z komunikatorem WhatsApp, który od 1 lutego tego roku nie będzie już wspierał starszych systemów mobilnych. I to akurat coś, za co WhatsApp należą się brawa.

WhatsApp stracił wsparcie dla Androida i iOS

Zapewne sam fakt, że WhatsApp stracił wsparcie dla niektórych wersji Androida oraz iOS, obejdzie niewiele osób. Głównie dlatego, że dotyczy to wersji systemowych, których już raczej nie uświadczymy w swoich urządzeniach mobilnych. Aplikacja od 1 lutego ma nie wspierać bowiem systemów Android 2.3.7 Gingerbread oraz iOS 8 i wcześniejszych. Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś z tego typu urządzeń dalej korzystał, bo mówimy tutaj o naprawdę starych wersjach systemowych. Oczywiście gdzieś na świecie dalej ktoś może z nich korzystać, ale to już „proszenie się o kłopoty”.

Zobacz też: WhatsApp Pay nadchodzi

Dobrze wiemy, że fragmentacja Androida przebiega dość… wolno. Apple robi to znacznie szybciej, ale i tak w którymś momencie kończy wspierać starsze urządzenia. Nowe aktualizacje się nie pojawiają, a co za tym idzie, użytkownik jest narażony na niebezpieczeństwa w kwestii zabezpieczeń. Brak łatek bezpieczeństwa może oznaczać kłopoty, wiec decyzja WhatsApp jest jak najbardziej zrozumiała.

Dziwić może jedynie to, że zdecydowano się na ten ruch tak późno. Dziwne jest też to, że postawiono na tak starą wersję Androida. Może być to spowodowane tym, że w krajach azjatyckich użytkownicy dalej mogą korzystać ze starych smartfonów. Problem mogą mieć za to użytkownicy chociażby iPhone’a 4, który na rynku pojawił się w 2010 roku. Smartfona już nie zaktualizujemy do nowszego iOS ‘a, a to oznacza, że z WhatsApp’a na nim już nie skorzystamy.

Źródło: WhatsApp / Forbes

Sprawdź najnowsze wpisy