NASA postanowiła wysłać Kosmiczny Teleskop Spitzera na zasłużoną emeryturę. Został on uruchomiony w 2003 roku. Jego pierwotnym celem było poszukiwanie najstarszych gwiazd we Wszechświecie. Potem zaczął poszukiwać egzoplanet. Dzięki niemu odkryto wiele takich obiektów klasy ziemskiej. To znaczy o rozmiarach zbliżonych do naszej planety. Spitzer miał zostać wyłączony w 2018 roku, ale nadal działał ze względu na opóźnienia związane z teleskoperm Jamesa Webba.

Kosmiczny Teleskop Spitzera zakończył pracę

Kosmiczny Teleskop Spitzera

Zarówno teleskopy Spitzera, jak i Webba widzą świat w podczerwieni. Jest to pomocne, ponieważ w kosmosie znajduje się wiele obiektów, które są zbyt ciemne, by mogły być obserwowane w świetle widzialnym. Poprzez połączenie danych w podczerwieni Spitzera z obrazami światła widzialnego z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, naukowcy mogą stworzyć bardziej kompletną reprezentację przestrzeni kosmicznej. Czujniki podczerwieni Spitzera pomogły mu również w analizie pyłu międzygwiezdnego. Przez bardzo długi czas grawitacja ściąga te cząsteczki razem, tworząc gwiazdy i planety. Analiza składu chemicznego tego pyłu pomogła NASA dowiedzieć się więcej o ich składzie i pochodzeniu naszego własnego układu słonecznego.

Zobacz też: [Sprzed dekady] Plany i problemy Nokii, premiera Sony Ericssona Aspen

Kosmiczny teleskop Spitzer przykuł uwagę opinii publicznej dzięki pomocy w wykrywaniu planet wielkości Ziemi. Do jego głównych odkryć należą te w systemie Trappist-1, który jest oddalony o 39,6 lat świetlnych od nas. Obserwatorium potwierdziło dowody na istnienie dwóch egzoplanet krążących wokół gwiazdy, a następnie znalazło pięć kolejnych egzoplanet w tym systemie. Oczywiście wciąż nie ma tu mowy o planetach, które byłyby w stanie podtrzymać życie, jakie znamy. To dlatego, że sercem tego układu jest czerwony karzeł. Gwiazdy te cechują się wysoką aktywnością i często dochodzi w ich przypadku do rozbłysków promieniowania rentgenowskiego o takiej mocy, że jest w stanie wysterylizować całą planetę.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.