ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Smartwatch dla cukrzyków

Ten smartwatch powstał z myślą o cukrzykach

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Smartwatche są dość kontrowersyjną grupą urządzeń. Dla wielu te gadżety są jedynie bezużytecznymi dodatkami do smartfonów ze śmiesznie krótkim czasem pracy na baterii. Oczywiście są od tej zasady chlubne wyjątki, jak na przykład zegarki Garmina. Z drugiej strony z tego powodu wiele osób odmawia im przynależność do tej kategorii sprzętu. Dla innych z kolei jest to świetne uzupełnienie smartfona, dające podgląd do najnowszych powiadomień i obsługę prostych aplikacji bez korzystania z głównego urządzenia znajdującego się w kieszeni. Jest jednak dość spora grupa osób, którym inteligentne zegarki mogą w znacznym stopniu ułatwić życie.

Smartwatch dla cukrzyków

Smartwatch dla cukrzyków

Cukrzyca jest chorobą wymagającą dyscypliny. Trzeba pamiętać o zachowaniu diety i pilnowaniu poziomu cukru. To drugie bywa dość nieprzyjemne. Wymaga sprawdzania jego poziomu, co samo w sobie jest inwazyjne. Okazuje się, że przynajmniej tę kwestię da się rozwiązać za pomocą inteligentnego zegarka.

Glutrac to smartwatch, który wykrywa i monitoruje poziom glukozy we krwi w sposób bezinwazyjny. Nie nakłuwamy palca czy skóry igłą, nie trzeba nosić plastrów. Wykorzystaliśmy czujniki optyczne, które monitorują cząsteczki glukozy w płynach śródmiąższowych. Gromadzimy wszystkie te dane i przesyłamy do zabezpieczonej chmury. Analizy informacji dokonujemy za pomocą opatentowanego algorytmu opartego na sztucznej inteligencji.

– Podkreśla Kerang Tian z firmy Add Care.

Zobacz też: Historia Vivo – poznaj firmę, która zaraz namiesza w Polsce

Oczywiście samo założenie zegarka nie rozwiązuje jeszcze problemów. Najpierw należy go skalibrować. Wymaga to przynajmniej trzech tradycyjnych pomiarów glukozy we krwi wykonywanych przez okres tygodnia. Dopiero wtedy sztuczna inteligencja będzie w stanie się nauczyć odczytywać poziom cukru we krwi w sposób bezinwazyjny.

Im dłużej nosimy zegarek, tym dokładniejsze otrzymujemy wyniki. Połączyliśmy chwilowe i ciągłe monitorowanie poziomu glukozy we krwi w jednym urządzeniu, dzięki czemu pacjent będzie miał dostęp do natychmiastowych odczytów poziomu glukozy w czasie rzeczywistym i do historii pomiarów. Jest to szczególnie ważne przy hospitalizacji czy konsultacjach lekarskich w celu dostosowania leków lub planu leczenia. Przeprowadziliśmy badania kliniczne i dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące. Osiągnęliśmy ponad 90-procentową skuteczność.

– przekonuje ekspertka.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy