ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rosja chce zakazać kryptowalut

Anonimowość w Moskwie właśnie przestała istnieć

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Rozpoznawanie twarzy jest od lat wykorzystywane przez policję do identyfikacji osób w materiałach archiwalnych. jednak wdrożenie systemów rozpoznawania twarzy na żywo jest nowym zjawiskiem. Pozwala ono organom ścigania na identyfikację osób w tłumie w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony osoby prowadzące kampanie na rzecz ochrony prywatności twierdzą, że ogranicza ona swobody obywatelskie, zamieniając anonimowe przestrzenie publiczne w wirtualne parady tożsamości.

Rozpoznawanie twarzy na ulicach w Moskwie

Rozpoznawanie twarzy moskwa

Moskwa jest najnowszym dużym miastem, które wprowadziło na swoje ulice kamery do rozpoznawania twarz. Jej burmistrz Siergiej Sobyanin ogłosił, że technologia ta działa na masową skalę od początku tego miesiąca. Stolica Rosji rozpoczęła próby rozpoznawania twarzy na żywo w 2017 roku. Do tego celu wykorzystywała technologię rosyjskiej firmy NtechLab do skanowania nagrań z sieci 160 tysięcy kamer CCTV. Firma jest najbardziej znana ze swojego oprogramowania FindFace. Pozwala ono użytkownikom dopasować zdjęcie do ich profilu na VK, znanego jako rosyjski Facebook.

Zobacz też: Prędkość sieci 6G wydaje się dzisiaj niedorzeczna i zbędna, ale tylko dzisiaj

Firma podpisała umowę z Moskiewskim Departamentem Technologii Informacyjnych 1 stycznia tego roku, jednak system wystartował dopiero po miesiącu. Nie jest jasna skala jego wdrożenia. Nie ma oficjalnych danych dotyczących liczby kamer podłączonych do tej technologii. Jednak prezes firmy pochwalił się w wywiadzie, że jest to największy na świecie system tego typu:

Wierzymy, że moskiewski system rozpoznawania twarzy jest największy na świecie.

Według niego moskiewska policja będzie korzystać z tej technologii, tworząc listy obserwacyjne podejrzanych. Następnie będzie mogła ich szukać na nagraniach z kamer na żywo. W przypadku znalezienia dopasowania, policja zostanie powiadomiona za pośrednictwem aplikacji NtechLab. 

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy