ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
jeden standard ladowarek zlacza w europie apple usb lightning

To już pewne – w Europie musi być jeden standard ładowarek

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Niedawno informowaliśmy Was, że Unia Europejska jest zainteresowana wprowadzeniem jednego standardu ładowarek. Wieloletnie sugestie ze strony urzędników okazały się nieskuteczne, więc… ostatecznie podjęto decyzję, że to już nie miły gest, a wymóg, aby stosować to samo złącze. Naturalnie najbardziej poszkodowaną firmą wydaje się Apple, które podaje poniekąd słuszne badania, że to nie ma sensu. Jednak prawo to prawo, a ekologia zależy od punktu siedzenia, co Unia Europejska dobitnie pokazuje w kwestiach motoryzacji. Mimo wszystko w tym tekście zostańmy przy małej elektronika.

Unia Europejska większością głosów postawiła na jeden standard ładowarek

lightning zmiana usb-c iphone apple

Jeden standard ładowarek ma dotyczyć właśnie małej elektroniki, w ramach której są smartfony, tablety, słuchawki i inne akcesoria tego typu. O ile Unia Europejska nie narzuciła jeszcze konkretnej technologii, tak w zdecydowanej większości przyjęła rezolucję (582-40), która go narzuca. Nietrudno się domyślić, że ponownie zarządzi demokracja i to USB-C zostanie wybrane jako ten główny oraz najważniejszy standard. W kąt musi odejść Lightning oraz Micro USB. Tym samym to Apple musi wprowadzić największe zmiany, chociaż nie zapominajmy o kontrargumentach amerykańskiego giganta. Ten podaje, że to zasilacze, a nie kable generują najwięcej elektrośmieci, a wymuszanie teraz zmiany Lightning wygeneruje kolejne tony odpadów. Trudno się z tym nie zgodzić, więc teoria o zaprzestaniu dostarczania zasilaczy do zestawu nabiera coraz więcej sensu. Szczególnie w przypadku, gdy akcesoria możemy zasilać z dowolnego portu USB. Oczywiście smartfony wymagają coraz mocniejszych ładowarek, więc te… będziemy kupować osobno.

Zobacz też: Xiaomi jeszcze nie jest gotowe na wprowadzenie aparatu pod ekranem, mimo wcześniejszych zapowiedzi.

Jednak wizja świata bez zasilaczy w zestawie nie jest wymuszana przez Unię Europejską. Podjęta rezolucja ma wejść w życie w ciągu 6 miesięcy. Co o tym wszystkim sądzicie? Czy Apple zastosuje się do niej, będzie płacić kary, czy w ogóle zrezygnuje ze stosowania złączy?

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najnowsze wpisy