Spocona maszyna

Spocona maszyna – ten zwrot przestał być jedynie poetycką metaforą

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Pocenie się jest świetnym mechanizmem, jeśli chodzi o termoregulację ciała. Dzięki niemu nie przegrzewamy się, co byłoby dla nas niezwykle niebezpieczne. Zbyt wysokie temperatury nie szkodzą jednak jedynie organizmom żywym. Stanowią także istotny problem dla maszyn. Im bardziej są one zaawansowane, tym bardziej istotne stają się systemy chłodnicze. W przypadku ruchomych elementów nie jest to jednak takie łatwe.

Spocona maszyna

Spocona maszyna

Badacze opracowali właśnie technologię, która pozwala robotom o miękkim ciele pocić się, a tym samym obniżać temperaturę. Zespół zbudował ramię na bazie hydrożelu, aby przetestować swój pomysł. Zewnętrzna strona każdego z palców robota jest pokryta mikroporowatą poliakrylamidową warstwą grzbietową, która zawiera wrażliwe na temperaturę pory. W niskich temperaturach pory pozostają zamknięte. Jednak gdy dany palec  staje się zbyt gorący, pory rozszerzają się, pozwalając wodzie zmagazynowanej w jego wnętrzu się wydostawać. Następnie dzięki zjawisku parowania powierzchnia urządzenia zostaje schłodzona.

Zobacz też: Fabryki Foxconna i Samsunga zamknięte w obawie przed koronawirusem

Pomysł jest na pewno imponujący, ale jak efektywna jest ta forma chłodzenia? Według naukowców pocenie się pozwoliło ich robotowi chłodzić się aż sześciokrotnie szybciej niż w przypadku braku takiej metody. Co więcej, ich wersja pocenia się pozwala na jeszcze lepsze chłodzenie niż w najlepszych systemach zwierzęcych, choć odbywa się to kosztem chwilowego spadku wydajności operacyjnej. Oczywiście pozostało przed nimi jeszcze wiele pracy. Nie ma także gwarancji, że rozwiązanie to nie okaże się jedynie ślepą uliczką. Trzeba się bowiem w jego przypadku liczyć ze wzrostem wilgotności w środowisku pracy, co nie zawsze jest mile widziane. Możliwe jednak, że w przyszłości dostaniemy spoconego androida.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy