O tym, że Huawei szpieguje na rzecz władz Chin, USA mówi już od dawna. Mimo to wciąż nie przedstawiono żadnych dowodów w tej sprawie. Okazuje się jednak, że wreszcie coś w tym temacie może się zmienić. Według doniesień niemieckiego dziennika Handelsblatt Stany Zjednoczone dostarczyły Niemcom obciążające dowody w stosunku do działalności szpiegowskiej Huawei w imieniu Pekinu.

Dowód na szpiegowanie Huaweia

Dowód na szpiegowanie Huaweia

Gazeta zacytowała poufny dokument z niemieckim ministerstwem spraw zagranicznych, które podaje:

Pod koniec 2019 roku, wywiad przekazał dowody, zgodnie z którym udowodniono, że Huawei współpracuje z chińskimi władzami bezpieczeństwa. Chińskie firmy nie mogą być uznane za wystarczająco godne zaufania, aby spełnić standardy bezpieczeństwa potrzebne do budowy sieci 5G.

Przyznam, że mnie to nie przekonuje. To jedynie twierdzenie o istnieniu dowodów, a nie dowody same w sobie. Podobne zdanie można napisać o dowolnej firmie na świecie, nie oznacza to jednak, że będzie ono prawdziwe. Całość może się jednak rozbijać o sytuację panującą w Niemczech. Początkowo rząd naszych zachodnich sąsiadów chciał budować sieć w oparciu o rozwiązania Huaweia. Jednak przeciwnicy tego pomysłu są coraz głośniejsi.

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Flip w pełni w Sieci! Specyfikacja i zdjęcia zdradzają wszystko

Należy pamiętać, że rząd kanclerz Angeli Merkel jest obecnie podzielony w kwestii Huaweia. Spora część polityków obawia się, że chiński producent stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Niemczech. Ze względu na rozłam w rządzącej koalicji i samej administracji w tej sprawie, kanclerz Merkel ogłosiła w grudniu 2019 roku, że Niemcy opóźnią ostateczną decyzję w sprawie udziału firmy w budowie sieci do 2020 roku. Niemiecki rząd ujawnił wówczas również, że chce wzmocnić proces certyfikacji dostawców sprzętu bez konieczności blokowania jakiegokolwiek kraju lub dostawcy. Możliwe więc, że chodzi tutaj o przekonanie niemieckiego społeczeństwa do swoich racji. To jednak jedynie moje przypuszczenia. Należy poczekać na to, aż wyżej wymienione dowody w końcu ujrzą światło dzienne.

Źródło: wccftech

[Aktualizacja] Oświadczenie Huawei:

Huawei nigdy nie zrobił i nigdy nie będzie robił niczego, co zagrażałoby bezpieczeństwu sieci i danych klientów. Jeśli artykuł w Handelsblatt sugeruje, że coś takiego miało miejsce, to zdecydowanie go odrzucamy. W materiale zarzuca się, że dowody na to zostały przedstawione przez rząd USA pod koniec grudnia. Zgodnie z ostatnimi publicznymi wypowiedziami wysokiej rangi przedstawicieli niemieckiego rządu, nie zmienili oni od tego czasu swojego stanowiska w sprawie Huawei. Artykuł Handelsblatt powtarza więc bezpodstawne zarzuty, nie przedstawiając żadnych dowodów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.