ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
APU AMD napędzające Xbox Series S-1

APU AMD napędzające Xbox Series S odkryte w jednym z bechmarków

Autor: Marcin Nic Kategoria: Newsy

Od dłuższego czasu mówi się, że Microsoft wprowadzi w tym roku dwa warianty nowej konsoli. Jeden z benchmarków ujawnił APU AMD napędzające Xbox Series S, czyli sprzętu nastawionego na streaming. Konsola znana pod kodową nazwą Lockhart nie została jeszcze oficjalnie pokazana. Prezentacja nowej wersji All-Digital pozostaje jednak kwestią czasu.

APU AMD napędzające Xbox Series S – poznaliśmy wydajność konsoli?

APU AMD napędzające Xbox Series S

Najnowsze przecieki sugerują, że Microsoft pracuje właśnie nad Xbox Series S. Ma to być konsola pozbawiona napędu optycznego, więc przeznaczona głównie dla gier cyfrowych i streamingu. Jeden z użytkowników Reddit dotarł do informacji na temat nowego układu APU AMD. Według przecieku procesor ten posiada ośmiordzeniowy CPU Ryzen o częstotliwości taktowania 4,0 GHz i 16 GB pamięci dzielonej pomiędzy RAM i VRAM – 12 GB RAM i 4 GB pamięci wideo. Niestety, ale na tę chwilę brak jakichkolwiek informacji na temat zastosowanego GPU. Spekuluje się, że właśnie to APU trafi do konsoli Xbox Series S. Dzięki wyciekowi poznaliśmy nieco informacji na temat spodziewanej wydajności urządzenia. Z przeprowadzonych, nieoficjalnych testów wynika, że nowe APU AMD wykręciło wynik 7100 punktów. Jest to wartość porównywalna do tej osiągniętej przez Radeon RX 5600 czy też Nvidia GeForce GTX 1660 Super. Niestety, ale wyniki benchmarków 3DMARK 11 i 3DMark Time Spy znacząco się od siebie różnią i niejednokrotnie układ zyskuje podobny wynik co GeForce GTX 980.

Zobacz też: Czy warto jeszcze kupić konsolę PlayStation 4? Trzy powody, dla których uważam, że tak

Warto jednak pamiętać, że przy obecnym etapie prac takie wyniki nie są powodem do zmartwień. Jeśli faktycznie mamy tutaj do czynienia z APU z Xbox Series S, to ta okaże się wydajniejsza, niż pierwotnie zakładano. Dotychczasowe przecieki sugerowały, że Lockhart osiągnie moc obliczeniową na poziomie 4 TFLOPów. Należy jednak na razie wstrzymać się do oficjalnej prezentacji konsoli. Takie spekulacje na temat nowego układu napawają jednak optymizmem. Miejmy nadzieję, że Microsoft zdecyduje się w najbliższej przyszłości pokazać więcej szczegółów na ten temat. Należy się spodziewać, że Xbox Series S będzie zauważalnie tańszy od wariantu Series X. Czy Sony odpowie konkurencji podobnym sprzętem?

Sprawdź najnowsze wpisy