Pomimo nacisków ze strony USA, rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zezwoli Huaweiowi na budowę części brytyjskiej sieci 5G. Odbędzie się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Chiński gigant będzie miał zakaz dostarczania sprzętu do rdzenia i wrażliwych obszarów sieci. Dodatkowo producent będzie mógł zajmować nie więcej niż 35 procent peryferii sieci, w tym masztów radiowych. Nie będzie także mógł działać w miejscach takich jak obiekty atomowe i wojskowe.

Huawei wybuduje sieć 5G w Wielkiej Brytanii

wielka brytania 5G huawei

Mimo że Wielka Brytania zezwala Huaweiowi na ograniczony dostęp, wciąż traktuje firmę jako dostawcę wysokiego ryzyka. Wydaje się, że nie było innej alternatywy niż skorzystanie z usług tego producenta. Państwowi urzędnicy obawiali się, że wprowadzenie zakazu opóźniłoby stworzenie sieci 5G o kilka lat i negatywnie wpłynęło na wzrost gospodarczy. Pekin ostrzegał przed istotnymi skutkami dla handlu i planów inwestycyjnych, gdyby Huawei został od razu objęty zakazem.

Nasi wiodący światowi eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego wiedzą o Huawei więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie i są zadowoleni, że dzięki naszemu twardemu podejściu i reżimowi regulacyjnemu można zarządzać wszelkimi zagrożeniami.

— powiedział jeden z członków brytyjskiego rządu.

Zobacz też: Masz problem z Androidem? Google pomoże ci na Twitterze

Huawei jest uspokojony potwierdzeniem rządu brytyjskiego, że możemy kontynuować współpracę z naszymi klientami, aby utrzymać rozwój 5G na właściwym torze. Daje to Wielkiej Brytanii dostęp do wiodącej na świecie technologii i zapewnia konkurencyjny rynek.

— Powiedział Victor Zhang, szef Huawei w Wielkiej Brytanii.

W kwietniu 2019 roku Stany Zjednoczone ostrzegły, że mogą zerwać powiązania wywiadowcze z Wielką Brytanią, jeśli wykorzystają technologię 5G firmy Huawei. Widocznie jednak Brytyjczycy stawiają wyżej rozwój gospodarczy niż współpracę z wywiadem Stanów Zjednoczonych.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.