NASA SpaceX i Amazon stworzą SATCOM

NASA chce dodać komercyjny moduł do ISS

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już swoje lata. Dzięki niej przeprowadzono wiele istotnych badań i dokonano wielu istotnych odkryć. Powoli jednak przestaje ona być wystarczająca. Dalsze jej utrzymywanie w ciągu najbliższych lat przestanie mieć większy sens. Wciąż jednak jest w na tyle dobrej formie, że jej deorbitacja byłaby wielką stratą. Pojawił się więc pomysł jej prywatyzacji.

Komercyjny moduł ISS

Komercyjny moduł ISS

Trwający proces prywatyzacji ISS osiągnął właśnie ważny punkt. NASA wybrała Axiom Space, aby dostarczyła swój pierwszy moduł komercyjnego przeznaczenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł ten zostanie podłączony do portu forward Node 2 stacji i posłuży jako przykład tego, co firmy mogą zrobić z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Axiom Space ma plany dotyczące turystyki kosmicznej i innych prywatnych podróży. Kierownictwo NASA ma nadzieję, że zapoczątkuje to ekonomię orbitalną na pokładzie ISS, gdzie NASA będzie tylko kolejnym klientem.

Zobacz też: Student skazany za żarty z prezydenta Chin na Twitterze

Axiom wygrał ten przywilej w ramach konkursu, który oferował prywatnym firmom dostęp do urządzeń stacji i własnego portu. Teraz negocjuje kontrakt, który będzie obejmował pięcioletni okres współpracy. Nie jest pewne, kiedy moduł Axiom będzie gotowy. Firma ma jednak zamiar zaoferować kosmiczną turystykę na pokład ISS już w 2021 roku. Można śmiało powiedzieć, że będzie to odejście od klasycznych, nastawionych na badania dni ISS. Z drugiej strony komercjalizacja stacji kosmicznych może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju tego segmentu. Obecnie firmy prywatne wiodą prym, jeśli chodzi o tempo rozwoju. Jednak agencje rządowe w sytuacji, kiedy zaczną przynosić zyski, także będą w stanie przyśpieszyć prace.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy