Sprzedaż elektroniki spada

Ograniczenia nałożone na Huaweia szansą dla AMD

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Departament Handlu USA podobno rozważa rozszerzenie zasady De Minimis, która pozwala USA na ograniczenie eksportu produktu, jeżeli co najmniej 25% jego technologii pochodzi z USA. Według nowej wersji tych przepisów ma to dotyczyć technologii korzystających z zaledwie 10% amerykańskich technologii. Jest to cios skierowany w szczególności w firmę Huawei. Zagranie to ma jednak pozytywne skutki dla innego producenta układów. Wiele zyskać może na tym AMD.

Problemy Huaweia szansą AMD

Problemy Huaweia szansą AMD

TSMC ma pewien problem. Proces technologiczny 7 nm okazał się tak wielkim sukcesem, że nawet firmy, które współpracują z tajwańskim gigantem, od dawna muszą czekać długo na produkcję zamówionych układów. Wszystko dlatego, że gigant zwyczajnie nie wyrabia z zamówieniami. Nieoczekiwaną konsekwencją proponowanej zmiany zasady De Minimis może być ograniczenie dostępu Huawei do układów produkowanych w procesie 7 nm. To z kolei może zmusić firmę do przyjęcia procesu 5 nm znacznie wcześniej. Oznacza to, że firma, która była w czołówce, jeśli chodzi o zamówienia takich układów, będzie zmuszona z nich zrezygnować.

Zobacz też: Opera odpiera zarzuty o lichwiarstwo firmy Hindenburg

Jest to świetna wiadomości dla firmy AMD, która korzysta z układów wykonanych w tym procesie ze swoich procesorach z serii Ryzen 3000. Dodatkowo na nich mają się także opierać nadchodzące procesory z rodziny Ryzen 4000. Czerwoni z powodu opóźnień produkcyjnych mogą się niedługo mierzyć z problemem niedoborów. Jednak odcięcie Huaweia może pomóc im rozwiązać ten problem. Warto jednak pamiętać, że nie tylko AMD jest łakome na tą lukę. Apple także chce zwiększyć produkcję swoich procesorów z serii A13.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy