ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android i Chrome OS współdzielenie haseł Wi-Fi

Co to Wi-Fi 6E? Wyjaśniamy nowy standard i objaśniamy różnice

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wi-Fi Alliance ogłosił nowy standard dla niektórych jeszcze niewydanych urządzeń Wi-Fi 6. Mowa tu o Wi-Fi 6E. Tylko tu rodzi się szereg pytań. Podstawowe jednak dotyczy tego, czym jest to całe Wi-Fi 6E i czym się różni od wersji podstawowej. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w poniższym wpisie na ten temat.

Co to Wi-Fi 6E?

Co to Wi-Fi 6e

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy dla formalności, czym jest Wi-Fi 6. Krótko mówiąc, jest to protokół routera bezprzewodowego nowej generacji. Znany również jako 802.11ax lub AX Wi-Fi, nowy standard oferuje ulepszenia w stosunku do obecnego standardu Wi-Fi 5. Wygląda on przede wszystkim na rozwiązanie problemów związanych z zakłóceniami komunikacyjnymi powodowanymi przez wiele urządzeń w domu, w tym gadżetów IoT, pracujących na tym samym sygnale. Wi-Fi 6E to natomiast nazwa nowego rozszerzenia istniejącego standardu Wi-Fi 6. Jest ono w stanie obsługiwać wszystkie nowe częstotliwości od 1 do 6 GHz. Rozszerzy więc zakres transmisji, a przy okazji zapewni większą przepustowość i mniejsze opóźnienie.

Zobacz też: Piątkowa aktualizacja biblioteki Amazon Prime Video

Wi-Fi Alliance wprowadza nową terminologię, aby odróżnić nadchodzące urządzenia Wi-Fi 6, które są zdolne do pracy w paśmie 6 GHz. Jest to istotna część nielicencjonowanego widma, która wkrótce może zostać udostępniona przez regulatorów na całym świecie. Wi-Fi 6E to wspólna nazwa branżowa dla użytkowników Wi-Fi, która pozwoli określić urządzenia, które będą oferować funkcje i możliwości Wi-Fi 6 — w tym większą wydajność, mniejsze opóźnienia i większą szybkość transmisji danych — rozszerzone na pasmo 6 GHz.

— Podaje Wi-Fi Alliance w oświadczeniu.

Oznacza to, że Wi-Fi 6E jest siecią Wi-Fi 6 z obsługą częstotliwości w paśmie 6 GHz. 

Po co to wszystko?

Standardowa sieć Wi-Fi boryka się z problemem niedoboru widma, ponieważ rosnąca liczba urządzeń używanych na całym świecie i dodanie pasma 6 GHz pomoże złagodzić ten problem. Organy regulacyjne nie wyraziły jeszcze jednak pełnej zgody na wykorzystanie tego pasma. Po uzyskaniu zezwolenia, częstotliwość 6 GHz ułatwi dalszy rozwój sieci Wi-Fi, a także przyniesie inne korzyści, takie jak większe zakresy kanałów i mniejsze zakłócenia ze strony starszych urządzeń Wi-Fi 4 i Wi-Fi 5. Wpływ nowego standardu będzie więc nieoceniony w zatłoczonych miejscach pełnych urządzeń korzystających ze starszego standardu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy