Z badania Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony wynika, że Polacy coraz częściej wymieniają smartfony na nowe. Stare modele w wielu przypadkach nie są sprzedawane ani wyrzucane, tylko… chowane do szuflady. Odpowiedzi respondentów ujawniają też, jaka usterka stanowi najczęstsze uszkodzenie smartfona.

Polacy coraz częściej wymieniają smartfony

polacy wymieniają smartfony

Rynek urządzeń mobilnych jest w naszym kraju bardzo duży – w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku, sprzedano ich ponad 6,75 miliona. Jak korzystają z nich Polacy? Badanie pokazało, że smartfona posiada w Polsce prawie 80% osób, a niemal co trzeci użytkownik na co dzień korzysta z co najmniej dwóch takich urządzeń. Polacy są też coraz bardziej na czasie – w większości korzystają z telefonów, które są nie starsze niż 2 lata (4/5 respondentów). Co ciekawe, średnio Polak chowa w szufladzie 2 nieużywane smartfony, głównie  jako sprzęt zapasowy lub bez konkretnego celu. Prawie 2/3 respondentów (62%) ma łącznie (w szufladzie i w użytku) aż 3 smartfony – czytamy w analizie wyników badania.

Polacy korzystają z akcesoriów ochronnych, ale nie zawsze jest to wystarczające

Respondenci wypowiadali się także na temat tego, czy chronią swoje smartfony. Tylko 4% badanych twierdziło, że nie stosuje żadnej ochrony. Mimo to prawie połowa ankietowanych przyznała, że zdarzyło jej się uszkodzić smartfona. Większość tych wypadków miała miejsce w domu. Uszkodzenia powstały po wyślizgnięciu się urządzenia z ręki lub jego zalaniu. Mniej niż połowa respondentów, którym zdarzyło się uszkodzić smartfona, zdecydowała się na naprawę urządzenia. Większość uznała, że koszty są zbyt wysokie.

Czytaj także: Xiaomi wspomaga obszar dotknięty koronawirusem

Badanie zostało przeprowadzone online na reprezentatywnej grupie 1002 osób w wieku 18-60 lat przez firmę Kantar. Zleceniodawcą była firma Digital Care.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.