Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie. Według niego wciąż jest jeszcze za wcześnie, aby ogłosić międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego w odpowiedzi na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wirus ten należy do tej samej rodziny wirusów co SARS, który krążył po całym świecie w latach 2002 i 2003. Obecnie w pięciu krajach odnotowano ponad 500 potwierdzonych przypadków zarażenia.

WHO wydaje oświadczenie w sprawie koronawirusa

WHO Koronawirus

Koronawirus wywołuje gorączkę i zaburzenia oddychania. Do tej pory odnotowano 17 potwierdzonych zgonów, zgodnie z danymi przytoczonymi podczas konferencji prasowej. Inne źródła podają ponad 650 potwierdzonych przypadków i 18 przypadków śmiertelnych.

Koronawirus nie stał się to jeszcze globalnym zagrożeniem dla zdrowia. Fakt, że nie ogłaszam dziś globalnego zagrożenia zdrowia, nie powinien być traktowany jako znak, że WHO nie traktuje go poważnie.

— powiedział Tedros Adhanom, dyrektor generalny WHO, na konferencji prasowej.

Zobacz też: Garmin po raz kolejny udowadnia, że kilka tygodni pracy na baterii to pryszcz dla jego smartwatchy

WHO definiuje globalne zagrożenie, formalnie znane jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) jako zdarzenie nadzwyczajne, które jest zdeterminowane, aby stanowić zagrożenie zdrowia publicznego dla innych państw poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się choroby i potencjalnie wymagać skoordynowanej międzynarodowej reakcji. Najgłośniejszym przypadkiem ogłoszenia tego stanu była epidemia SARS. W ostatniej dekadzie zgłoszono pięć takich przypadków. Mimo to WHO stwierdziło, że każdy kraj powinien być przygotowany do postępowania z przypadkami wirusa. Mimo to nie zaleca żadnych dodatkowych ograniczeń w zakresie podróży lub handlu. Oznacza to, że zakupy chińskich produktów wciąż powinny być bezpieczne.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.