Firmy technologiczne, które produkowały systemy wykorzystywane przez dzieci, będą musiały radykalnie przeprojektować swoje produkty. Wszystko dlatego, że Wielka Brytania ustanowiła nowe standardy prywatności. Nowy kodeks postępowania Biura Komisarza ds. Informacji obejmuje wszystkich, od platform mediów społecznościowych po producentów zabawek podłączonych do Internetu.

Wielka Brytania w ochronie dzieci

Wielka Brytania w ochronie dzieci

W przypadku nieprzestrzegania nowych przepisów, które mają wejść w życie do 2021 roku, zostaną nałożone wysokie grzywny. W Kodeksie projektowania dostosowanego do wieku znajduje się 15 ogólnych zasad projektowania. Firmy będą musiały ich przestrzegać, aby chronić dzieci, inaczej będą musiały się liczyć z wysokimi karami. Według nowych zasad ogólnym obowiązkiem będzie ochrona prywatności dzieci kosztem szybkiego zarobku. Zasady te obejmują przepisy dotyczące ustanowienia ochrony prywatności na najwyższym możliwym poziomie domyślnym i zapewnienia, że geolokalizacja jest wyłączona w standardzie.

Zobacz też: Tęsknisz za powiadomieniami z Google Play o zakończeniu aktualizowania aplikacji? Można je przywrócić

Oznacza to, że producenci aplikacji wykorzystujących lokalizację GPS będą musieli wykazać, że istnieją wystarczające powody do korzystania z tej funkcji i uzyskać stosowną zgodę. Zasady zabraniają również ukrywania w jakikolwiek sposób przycisku niewyrażania zgody. Według nowych zasad obydwa muszą być równie duże, widoczne i wyraźne oraz umieszczone obok siebie. Ponadto dostawcy internetu będą musieli działać proaktywnie. To znaczy, że będą musiały znaleźć treści, które mogą prowadzić do niegodziwego traktowania w celach seksualnych, wykorzystywania i samookaleczania. Na szczęście istnieje alternatywa pod postacią systemu zgłaszania i identyfikacji takich treści. Niezastosowanie się do tego wymogu, jak również nieprzestrzeganie własnej polityki w zakresie dopuszczalnego wykorzystania, będzie traktowane jako naruszenie RODO.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.