Firma HTC pozwała Gionee i Meizu w Chinach o domniemane naruszenie patentu. Chodziło tu o wzór urządzenia przenośnego z metalową obudową, o specyficznej konstrukcji anteny. Wynalazek ten ma na celu rozwiązanie technicznego problemu słabych sygnałów promieniowania spowodowanych przez ekranowanie metalowej obudowy oraz zaprojektowanie konstrukcji anteny, która może być połączona z metalowym wyglądem.

HTC wygrywa spór patentowy

HTC wygrywa spór patentowy

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

HTC używa tego rozwiązania od czasów One M7. W tym przypadku firma twierdzi, że Gionee naruszył patent na Gionee M6. Natomiast urządzeniem Meizu jest model M5 Note. Sąd Własności Intelektualnej w Pekinie stwierdził, że obie sprawy rzeczywiście naruszyły prawo patentowe wynalazku. Smartfon M6 naruszył na wynalazku prawo patentowe urządzenia mobilnego nr 201310032515,5. Sąd skazał pozwanych na zaprzestanie naruszeń oraz zrekompensowanie strat gospodarczych i uzasadnionych wydatków. HTC zażądała od Meizu odszkodowania w wysokości 30 mln za straty ekonomiczne. Natomiast Gionee zostało pozwane o zrekompensowanie strat gospodarczych w wysokości 24 mln juanów. HTC chce, żeby zapłaciło także za okres tymczasowej ochrony w wysokości 1,6 mln juanów.

Zobacz też: Huawei P40 Pro na prawdziwych zdjęciach

Podczas spotkania przedprocesowego Pekiński Sąd Własności Intelektualnej zorganizował strony w celu ustalenia kwestii powierzonej identyfikacji. Agencja oceniająca wydała Opinię w sprawie oceny sądowej, w której stwierdzono, że oba urządzenia naruszają wiele aspektów:

  • Produkty, których dotyczy sprawa, są wykonane z metalu.
  • Struktura anteny danego wyrobu obejmuje następujące elementy: Części pierwszego doprowadzenia, górne części warstwy metalowej, części łączące, pierwsze otwory szczelinowe, metalowa powłoka.
  • Pierwsze otwory szczelinowe nie są skonfigurowane z częściami metalowymi lub elektronicznymi.

W związku z tym pekiński sąd ustalił, że Meizu musi zrekompensować 3 mln juanów za straty gospodarcze. Gionee natomiast musi zapłacić 2,6 mln juanów. To, w połączeniu z opłatami za usługi prawnicze, daje łącznie 6,5 mln juanów, czyli około 3,6 mln PLN.

Źródło: Gizmochina
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.