Z nowego raportu wynika, że 86 procent rodziców w USA twierdzi, że ich dzieci grają w gry za dużo. Chociaż dane te można raczej spokojnie rozszerzyć na cały świat. Zaskakująca jest natomiast inna obserwacja. Okazuje się bowiem, że trzy czwarte z nich uważa, że gry mają pozytywny wpływ na ich dzieci. Szczerze mówiąc to nie wiem, czy to zdanie można przenieść także na nasz grunt.

Coraz więcej rodziców widzi zalety gier

Rodzice zalety gier
Dane pochodzą z Narodowego Badania Zdrowia Dzieci przeprowadzonego przez C.S. Mott Children’s Hospital University of Michigan. W badaniu tym wzięło udział prawie tysiąc rodziców z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 13 do 18 lat. Sondaż wykazał, że 41 procent nastoletnich chłopców grało w gry każdego dnia, podczas gdy w przypadku nastoletnich dziewcząt liczba ta wynosi 20 procent. Ponad połowa rodziców, których dzieci codziennie grały, stwierdziła, że ich dziecko spędzało co najmniej trzy godziny gry dziennie.

Chociaż wielu rodziców uważa, że gry wideo mogą być dobre dla nastolatków, zgłaszają oni również szereg negatywnych skutków długotrwałego grania.

— powiedział współdyrektor Mott Poll i pediatra dr Gary Freed.

Zobacz też: Gry czynią z nas morderców? Tak twierdzi były wiceprezydent USA

Niektóre z negatywnych skutków, które według rodziców są spowodowane przez gry komputerowe, to między innymi zakłócanie aktywności rodzinnej (46 proc.), wpływ na sen (44 proc.), pobieżne odrabianie lekcji (34 proc.), powstrzymywanie nastolatków przed spędzaniem czasu z rówieśnikami niegrającymi w gry (33 proc.) oraz unikanie zajęć pozalekcyjnych (31 proc.). Dodatkowo 42 proc. rodziców stwierdziło, że granie w gry wpływa negatywnie na nastrój nastolatków. Niektórzy rodzice (44 proc.) starają się ograniczać to, w co grają ich dzieci. Niestety, badanie nie wyjaśnia, jakie dokładnie pozytywne skutki rodzice graczy mają na myśli. Wiemy, że inne badania wykazały, że granie w gry może poprawić umiejętności edukacyjne i pomóc w nawiązywaniu przyjaźni. Dodatkowo mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój koordynacji, poprawiać czas reakcji, a także uczyć strategicznego myślenia.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.