Dyrektor generalny Google i Alphabet Sundar Pichai otwarcie przyznał, że rozwój AI nie powinien zostać pozostawiony samemu sobie. Po przedstawieniu swoich relacji z technologią i zaproponowaniu kilku przykładów, gdzie innowacje miały niezamierzone negatywne konsekwencje, Pichai stwierdza, że podczas gdy AI jest potężna i użyteczna, musimy zrównoważyć jej potencjalne szkody. Oczywiście, to wezwanie do równowagi pozostawia kilka pytań o to, jak napięta jest ta regulacja, o której mówi Pichai.

AI powinno być regulowane

AI powinno być regulowane

Nie odrzuca on w szczególności ostatnich wezwań Białego Domu do lekkich zmian ani nie sugeruje, by bardziej wszechstronne propozycje UE poszły za daleko.

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja musi być regulowana. To zbyt ważne, by tego nie robić.

— Powiedział w wywiadzie dla The Times.

Zamiast tego jasno stwierdza, że kluczowe znaczenie ma osiągnięcie porozumienia w kwestiach regulacyjnych przez społeczność międzynarodową. Następnie wydaje się sugerować, że wewnętrzne zarządzanie sztuczną inteligencją przez Alphabet mogłoby służyć jako wskazówka. Twierdzi on, że zasady i systemy wprowadzone przez firmę pomagają jej uniknąć stronniczości i priorytetowo traktują bezpieczeństwo i prywatność ludzi. Chociaż nie określił dokładnie, dlaczego jego firma ma być tutaj wyznaczana jako kompas moralny. Twierdzi on również, że Google nie będzie wykorzystywać AI do wspierania masowej inwigilacji lub łamania praw człowieka.

Zobacz też: Dzięki Xiaomi kobiety zaczną kupować klawiatury mechaniczne

Jedna z kwestii, które Pichai czyni niezaprzeczalną, jest jednak taka, że zasady, które pozostają na papierze, są bez znaczenia. Złośliwi mogą uznać to za zbędny truizm. Sam jednak uważam, że w kontekście tej sprawy takie twierdzenie ma sens. Warto tutaj przypomnieć przepisy o ciasteczkach wprowadzone przez UE. Technicznie chronią naszą prywatność, dając nam możliwość zarządzania nimi. W praktyce jednak zostały ominięte w dość dziecinny sposób. W tym momencie nie ma wątpliwości, że kwestia AI musi zostać uregulowana. Jednak tak samo ważne, jak skodyfikowanie tych zasad jest posiadanie organu regulacyjnego, który ma władzę i uprawnienia do ich egzekwowania. Jeśli nie ma istotnych konsekwencji dla przedsiębiorstw, które łamią przepisy lub dla złych podmiotów, które nadużywają tych narzędzi, to nie mają one większego znaczenia.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.