W minionym roku wydatki Netflixa na zawartość programową wyniosły ok. 15 mld dolarów. BMO Capital Markets prognozuje, że w obecnym roku kwota ta będzie jeszcze większa. Jeśli przewidywania okażą się słuszne, to wydatki Netflixa wyniosą tyle, ile PKB niektórych państw.

Jak duże będą wydatki Netflixa w 2020 roku?

Analitycy prognozują, że w 2020 roku Netflix wyda na zawartość programową 17,3 mld dolarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi PKB Korei Północnej czy Botswany. Wydatki na tym poziomie oznaczałyby podtrzymanie trendu, zgodnie z którym koszty poniesione przez platformę rosną z roku na rok. W 2015 Netflix wydał 5 mld dolarów, dwa lata później było to już 8,9 mld. W 2018 roku wydatki przekroczyły barierę 10 mld dolarów – ich suma wyniosła 12 mld dolarów.

wydatki netflixa

Tak wysokie kwoty są związane z autorskimi produkcjami Netflixa. Serwis co roku wypuszcza setki nowych filmów i seriali, produkowanych w różnych krajach. To oznacza duże koszty. Kilka dni temu Netflix otworzył kolejne biuro w Europie, tym razem w Paryżu. We Francji ma powstać 20 filmów i seriali, każdy z nich będzie finansowany lub współfinansowany przez Netflixa.

Czytaj także: Rozpoczyna się walka sądowa pomiędzy Apple, a pracownikiem, który założył własną firmę

Wraz z rosnącymi wydatkami rośnie też zadłużenie firmy. Nieco ponad rok temu suma długoterminowych zadłużeń Netflixa wynosiła blisko 20 mld dolarów. Mimo to serwisowi udaje się zarabiać i przeprowadzać kolejne inwestycje. Te z kolei są konieczne, by nie dać się wyprzedzić konkurencji. Mowa tutaj o nowych graczach na streamingowym rynku, takich jak Disney+ czy Apple TV+. W przyszłości mają też się pojawić serwisy HBO Max i Peacock od NBCUniversal.

źródło: businessinsider.com.pl, zdjęcia: bbc, mirf.ru

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.