We Włoszech jeden z tamtejszych sądów administracyjnych orzekł, że Facebook ma zapłacić 5 mln euro kary. To przełomowy wyrok, bowiem prawdopodobnie po raz pierwszy w europejskim orzecznictwie uznano, że dane użytkowników platformy mają wartość ekonomiczną.

Dlaczego Facebook ma zapłacić karę?

W 2018 roku do włoskiego urzędu antymonopolowego wpłynęła skarga jednego z użytkowników Facebooka. Zarzucał on portalowi, że ten niedostatecznie informuje posiadaczy kont o tym, jak zbiera i przetwarza ich dane osobowe oraz informacje o ich aktywności na portalu. Użytkownik składający skargę chciał wiedzieć, kto ma dostęp do jego danych i tłumaczył, że regulamin Facebooka jest w tej kwestii niejasny. Urząd przyznał rację skarżącemu, uznając, że Facebook złamał włoskie prawo konsumenckie. Na portal nałożono karę 10 mln euro.

facebook musi zapłacić karę

Facebook odwołał się od decyzji urzędu, w efekcie sprawa trafiła do sądu. Ten podtrzymał stanowisko mówiące, że portal złamał prawo. Sąd zmniejszył jednak karę nałożoną na Facebooka do 5 mln euro. Prawnicy Facebooka argumentowali przed sądem, że zgodnie z RODO portal musi chronić prywatność tylko danych osobowych użytkowników. Sąd uznał jednak, że wszystkie dane użytkowników platform społecznościowych posiadają wartość ekonomiczną i należy uznać ich wytwarzanie za pracę. Użytkownikom Facebooka należy się więc prawo do dokładnej informacji, gdzie trafiają wytwarzane przez nich informacje, w jaki sposób są przekazywane i jakie korzyści czerpie z tego Facebook jako administrator.

Czytaj także: Japonia planuje zakończyć prace nad technologią 6G do 2030 roku

W wyroku sąd podkreślił, że Facebook stosował zwodnicze i agresywne techniki zbierania danych oraz szkodził konsumentom nieuczciwymi praktykami. Oprócz kary do zapłaty portal dostał też obowiązek zmienienia swojego regulaminu (dla Włoch). Musi też wydać oświadczenie, w którym przyzna się do stosowania zarzucanych mu praktyk.

źródło: wirtualnemedia.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.