ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wielka Brytania ukarze operatorów za Huaweia

Brytyjscy operatorzy wspierają Huaweia

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Firmy BT i Vodafone gorąco wspierają zaangażowanie Huaweia w rozwój brytyjskiej sieci 5G. Dwaj operatorzy przygotowują list, który ma zostać wysłany do premiera, aby lobbować na rzecz wsparcia tego posunięcia. Podkreślają w nim, że wprowadzenie zakazu dla Huawei mogłoby zahamować rozwój brytyjskiej gospodarki cyfrowej. Wielka Brytania ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie roli chińskiego producenta w budowaniu nowych sieci 5G w tym miesiącu.

Brytyjscy operatorzy wspierają Huaweia

Brytyjscy operatorzy wspierają Huaweia

Rząd stoi w obliczu presji ze strony USA, aby zakazać Huaweiowi jakiegokolwiek zaangażowania w sieć łączności 5G. Brytyjscy i amerykańscy pracownicy ochrony spotkali się podobno w tym tygodniu w Londynie, aby przedyskutować tę kwestię. Zdaniem USA niczym innym jak szaleństwem byłoby pozwolić chińskiej firmie na pracę nad tym projektem. Amerykańscy szefowie ochrony podobno przekazali brytyjskim urzędnikom dokumentację dowodową dotyczącą rzekomych słabych punktów urządzeń tej marki. Tym samym próbując zmusić Downing Street do zablokowania firmy. Źródła branżowe mówią, że Philip Jansen, dyrektor generalny BT, i Nick Read, który prowadzi Vodafone, zastanawiali się nad pisaniem do pana Johnsona na początku ubiegłego tygodnia.

Zobacz też: Mapy Google mają zastępstwo – Huawei znalazł nowego dostawcę dla siebie

Jedno ze źródeł znających jego przyszłą treść stwierdziło, że podkreśli priorytet, jaki obie firmy położyły na bezpieczeństwo swoich sieci. Jednocześnie argumentowały, że nie widziały one żadnych dowodów, które uzasadniałyby całkowity zakaz korzystania z urządzeń tego konkretnego dostawcy. Vodafone, który używa sprzętu telekomunikacyjnego Huawei w swojej sieci radiowej, ogłosił wcześniej, że całkowity zakaz dla chińskiej firmy kosztowałby ją miliony funtów i znacznie spowolniłby rozwój sieci 5G. Operator ten wstrzymał już wdrażanie sprzętu Huawei w swoich sieciach rdzeniowych o dużej pojemności danych rok temu, dopóki zachodnie rządy nie wydadzą firmie pełnego certyfikatu bezpieczeństwa. Firma BT również korzysta ze sprzętu Huawei w sieciach. Jednak jej rozwiązania nie są wdrażane w rdzeniu sieci stacjonarnej i usuwa Huawei z rdzenia swojej sieci komórkowej. Ponadto operator ten już wykluczył chińskiego giganta z procedury przetargowej na swoją przyszłą sieć 5G.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy