ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Opera z synchronizacją QR

Opera oskarżona o prowadzenie lichwiarstwa

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Opera często chwali się, że usiłuje osiągnąć wysoki poziom moralny w świecie przeglądarek internetowych. Tymczasem jest oskarżana o wykorzystywanie swoich projektów pobocznych do znacznie mniej cnotliwych zachowań. Hindenburg Research opublikował raport, w którym twierdzi, że Opera prowadzi cztery aplikacje dla systemu Android oferujące lichwiarskie pożyczki. Według raportu są one bezpośrednim naruszeniem zasad Sklepu Play zabraniających drapieżnych pożyczek i zwodniczych opisów.

Opera oskarżona o lichwiarstwo

Opera oskarżona o lichwiarstwo

Aplikacje twierdziły, że oferują maksymalną roczną stopę procentową (APR) na poziomie 33 procent lub mniej. Jednak rzeczywiste stawki były znacznie wyższe i w przypadku OPesa wzrosły do 438 procent. I podczas gdy publicznie oferowały rozsądne terminy pożyczek od 91 do 365 dni, rzeczywista długość nie przekraczała 29 dni. Warunki pogorszyły się tylko w przypadku pożyczkobiorców, którzy nie spłacili swoich zobowiązań. Nawet jednodniowe opóźnienie może podnieść APR nawet o 876 procent. Ponadto, aplikacje rzekomo wykorzystywały kontakty telefoniczne, aby nękać rodzinę, przyjaciół i inne osoby dzwoniącymi i wysyłającymi sms-y w nadziei, że zmusi to klientów do zapłaty.

Zobacz też: Wyłudzają pieniądze metodą „na BLIKa” – policja ostrzega przed oszustami

Te same powiadomienia często groziły podjęciem działań prawnych. A konsekwencje nie są banalne. Wielu użytkowników to młodzi ludzie, których przyszłość finansowa, a nawet kariera zawodowa może być zagrożona z powodu problemów z kredytem w ich aktach. Hindenburg zasugerował ponadto, że Opera wykorzystywała aplikacje pożyczkowe do sztucznego wspomagania wzrostu finansowego. I to pomimo niższych marż zysku niż w przypadku swojej głównej działalności związanej z przeglądarką internetową. Dodał także, że firma wylała miliony dolarów na aplikacje i podmioty należące do jej dyrektora generalnego pomimo wątpliwych ujawnień i praktyk biznesowych. Opera jeszcze nie zabrała głosu w tej sprawie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy