Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbudował komputerową komórkę pamięci, do której można jednocześnie uzyskać dostęp lub zapisać sygnały elektryczne i optyczne. Jest to nieoczekiwany przełom, który sprawia, że fotonika w skali chipowej nagle staje się o wiele bardziej realna. Wykorzystanie światła zamiast elektronów jest oczywistą, idealną formą sygnalizacji. Zapewnia ona większą przepustowość i wydajność energetyczną.

Układy pamięci o dwoistej naturze

Układy pamięci o dwoistej naturze

Jednak złożoność wykorzystania tak delikatnej formy energii sprawiła, że obecnie fotonika jest stosowana głównie w światłowodach i optycznych separatorach. Warto odpowiedzieć na pytanie: dlaczego to tak ważne? Krótko mówiąc, emisja światła ma niskie progi mocy. Dzięki temu sygnały są wysyłane wcześniej i szybciej, co powoduje, że rzędy wielkości latencji na chipie są lepsze niż sygnały elektryczne. Problem polega na tym, że obecnie konwersja sygnału optycznego na elektryczny wymaga dużej ilości energii i miejsca, co neguje wszystkie zyski. Nowa metoda jednak podchodzi do tego zagadnienia w zupełnie inny sposób.

Zobacz też: Drony w służbie środowisku – krok w dobrą stronę

Skoro bowiem umożliwia ona przyjmowanie i wysyłanie sygnałów na te dwa sposoby, to nie ma potrzeby dodawania kolejnych konwenterów. Prototypowa komórka pamięci jest nieulotnym związkiem na bazie germanu, znajduje się na przecięciu złotych elektrod i kanałów krzemowo-azotekowych. Elektrony przepływają przez złoto, a fale świetlne przechodzą przez kanały. Gdy któraś z nich uderzy w komórkę, przełącza się pomiędzy stanem binarnym lub wielopoziomowym. Naukowcy przewidzieli, jak to odkrycie może pomóc w rozwiązaniu bieżących problemów. Otóż ogniwa pamięciowe mogą ułatwić rozwój fototranzystorów. Jednak jeśli liczyliście na dyski twarde korzystające z tej technologii, to raczej nie ma szans, żeby pojawiły się w tej dekadzie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.