Choć może minąć sporo czasu, zanim 5G stanie się tak powszechne, jak LTE, firmy już przygotowują się na ten moment. Najnowsza technologia jest jeszcze w powijakach. Dodatkowo korzystać z niej można w zaledwie kilku regionach na świecie. Geograficznie jest nie tylko poza zasięgiem większości użytkowników, ale smartfony z obsługą 5G są również niezwykle drogie.

Budżetowe smartfony Huawei 5G

Budżetowe smartfony Huawei 5G

Przystępne cenowo telefony 5G tak naprawdę są obecnie zbędne. Jednak sytuacja ta zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat. Prezes działu 5G w Huawei oznajmił, że smartfony 5G z ceną poniżej 150 USD powinny zawitać na rynku już pod koniec obecnego roku. Mówimy tu więc o smartfonach za około 575 PLN, chociaż znając nasze realia, to podejrzewam, że będą one dostępne w naszych sklepach za 659-699 PLN. Wbrew pozorom przewidywania te nie są wcale zbyt oderwane od rzeczywistości. Taki smartfon powinien bowiem spełnić tak naprawdę dwa wymagania.

Zobacz też: Huawei P30 Lite z EMUI 10 (Android 10) – aktualizacja już ruszyła

Wszystko, czego naprawdę potrzeba, aby stworzyć smartfon 5G-ready, to modem z obsługą tej technologii i kompatybilny procesor. Najlepiej, jeśli te dwa elementy będą ze sobą zintegrowane, co umożliwi jeszcze większe zbicie ceny. Wysokiej klasy flagowe chipy, takie jak Qualcomm Snapdragon 855 i 865, nie wchodzą w grę. Dlatego też firmy muszą szukać rozwiązań gdzie indziej. Dla Huawei jest to o wiele łatwiejsze, ponieważ sam projektuje swoje procesory. Dodatkowo pamiętajmy, że konkurencja raczej nie będzie się temu biernie przyglądać. Można więc założyć, że końcówka tego roku i początek przyszłego będą okresem, kiedy smartfony 5G będą dostępne w niemal każdej półce cenowej. Szkoda tylko, że wciąż mało kto będzie mógł skorzystać z tego dobrodziejstwa.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.