Firma Mojo Vision projektuje soczewki kontaktowe ze wbudowanym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości. Producent ma już prototyp, który zaprezentowała na targach CES 2020. Soczewka będzie wykorzystywała kombinację technologii w celu zapewnienia rozszerzonej rzeczywistości HUD, który dostarcza użytkownikom szczegółowych informacji o ich otoczeniu.

Inteligentne soczewki Mojo Vision

Prototyp ma tylko zielony monochromatyczny ekran i musi być podłączony do dużej baterii i zewnętrznego procesora. Mimo to firma ma nadzieję, że kiedy już trafi na rynek konsumencki, będzie w pełni bezprzewodowy. Mojo twierdzi, że jego ostateczny gotowy do sprzedaży obiektyw będzie miał wyświetlacz o rozdzielczości 14 tysięcy ppi, czujnik obrazu, komunikację bezprzewodową i czujnik ruchu. Firma twierdzi, że inteligentna soczewka może pomóc tym, którzy mają problemy z widzeniem, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej. Dodatkowo może pomóc zobaczyć środowisko poprzez powiększenie konkretnego wycinka obrazu. Możliwa będzie także produkcja podświetlonych nakładek obiektów.

Zobacz też: Praca nad projektami w podróży jest już możliwa. Aplikacja GitHub dostępna w wersji beta

Dodatkowo soczewkę będzie można również zaprogramować do obliczania i wyświetlania odległości, prędkości i innych informacji podczas jazdy na rowerze lub w podróży. Kolejnym atutem będzie także wyświetlanie trasy i kierunku. Każde z tych zastosowań będzie również wymagało zaawansowanej sztucznej inteligencji. Na razie projekt znajduje się we wczesnej fazie rozwoju. Możliwe więc, że ostatecznie nigdy nie ujrzy światła dziennego. Warto bowiem mieć na uwadze, że technologia ta wciąż może okazać się ślepą uliczką. Co gorsza, możliwym jest, że obecny poziom technologii okaże się niewystarczający. Nie wiadomo także czy i w jaki sposób jej noszenie wpłynie na wzrok i zdrowie, ponieważ, jako że wciąż nie ma gotowego produktu, to nie można przeprowadzić stosowanych badań. Mam jednak nadzieję, że wszystko potoczy się po myśli Mojo Vision i już za kilka lat takie soczewki trafią do sklepów.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.