Nikomu nie życzę konieczności naprawiania sprzętu elektronicznego w dzisiejszych czasach. Szczególnie w przypadku smartfonów widać, że mamy do czynienia z jednorazówkami, które raz uszkodzone po prostu nie opłaca się naprawiać. Jednak od każdej reguły istnieją wyjątki i te wybrał portal iFixit, który specjalizuje się w ocenianiu prostoty naprawy nowoczesnej technologii. W ten sposób przyjrzyjmy się, które urządzenia są najłatwiejsze i najtrudniejsze w kontekście pozbywania się uszkodzeń oraz zostały zaprezentowane w ubiegłym roku.

iFixit podsumowało 2019 rok – oto najłatwiejsze urządzenia do naprawy

Omawiany portal, jeśli go nie znacie, prowadzi 10-stopniową skalę, w której najwyższy wynik oznacza wysoką łatwość w naprawie, a najniższy naturalnie sugeruje, że dany sprzęt jest nienaprawialny. Wiele czynników ma wpływ na liczbę uzyskanych punktów – między innymi prostota zdjęcia obudowy, zastosowane śruby i złącza, obecność kleju i wiele, wiele innych. Tym samym przejdźmy do dania głównej i poznajmy zwycięzców. iFixit uznało następujące urządzenia za najlepsze do naprawy:

Zwycięstwo telefonu, który został stworzony po to, aby być fair wobec konsumentów, nikogo nie powinno dziwić. Drugie miejsce dla najdroższego komputera Apple również wydaje się naturalne – w tej cenie wręcz oczekujemy, aby naprawy były możliwie proste i błyskawiczne. Tymczasem po drugiej stronie rankingu znajdziemy:

Smartfon z elastycznym wyświetlaczem, naszpikowany ruchomymi elementami, znalazł się wśród urządzeń nie do naprawy głównie ze względu na bardzo zaawansowany mechanizm zawiasu. 16-calowy MacBook został pochwalony wyłącznie za to, że łatwo się dostać do środka oraz wymienić podstawowe złącza. Jednak cała reszta jest klejona lub lutowana, więc proste wymiany nie wchodzą w grę. Tymczasem AirPods Pro zostały zaprojektowane tak, aby nie dało się ich naprawić – jest to kompletnie niemożliwe ze względu na zastosowaną konstrukcję. Dostanie się do środka sprawia, że już nie złożymy obudowy.

Zobacz też: Powerbank z grafenem już w sprzedaży!

Naturalnie nie chcielibyśmy, aby w ogóle trzeba było naprawiać sprzęt, więc w tym momencie może zainteresować Was ranking JerryRigEverything, czyli specjalisty od niszczenia głównie smartfonów:

Ten uznał, że Pixel 4 XL i Redmi Note 7 to najbardziej delikatne smartfony 2019 roku, podczas gdy Pixel 3A jest najlepszy, gdy spojrzymy na wytrzymałość oraz możliwości naprawy.

Źródło: iFixit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.