Płatności kodem Blik są uważane za bezpieczniejsze od tych wykonywanych przy pomocy kart debetowych. Oszuści wykorzystują jednak metodę na Blika i są dzięki niej w stanie wyłudzić pieniądze od nieostrożnych osób. Policja ostrzega przed takimi oszustwami i przeprowadza kampanie informacyjne.

Jak wygląda oszustwo metodą na Blika?

na blika

Schemat oszustw z użyciem kodu Blik jest następujący: oszuści podszywają się pod kogoś w internecie, np. włamując się na Facebooka danej osoby. Następnie z konta tego człowieka wysyłają wiadomości do jej bliskich znajomych, z prośbą o podanie kodu Blik, ponieważ np. znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują pilnej pożyczki. Otrzymując kod Blik wygenerowany przez aplikację mobilną banku, oszuści mogą natychmiast wypłacić gotówkę w dowolnym bankomacie w kraju. Wystarczy, że oszukana osoba pod wpływem impulsu, przekonana, że rozmawia z kimś znajomym, zatwierdzi całą operację jednym kliknięciem swoim smartfonie. Choć o tego typu oszustwach można było przeczytać już kilka miesięcy temu, to najwyraźniej zjawisko to wciąż jest obecne, ponieważ komendy Policji w różnych częściach kraju organizują akcje informujące mieszkańców o tym typie oszustwa. Funkcjonariusze np. rozdają ulotki informacyjne w okolicy banków.

Jak nie zostać oszukanym metodą na Blika?

Używanie kodu Blik jest dosyć bezpieczną metodą płatności oraz wykonywania przelewów. Warunek jest jednak taki, że nie podajemy kodu innym osobom. W absolutnie wyjątkowej sytuacji, gdy otrzymamy na Facebooku wiadomość od znajomego o pilnej potrzebie gotówki, nie dajmy się ponieść emocjom. Skontaktujmy się z tą osobą innymi metodami, zadzwońmy do niej. Upewnijmy się, czy to rzeczywiście ona do nas pisała. Zawsze weryfikujmy też na ekranie telefonu szczegóły operacji, zanim ją zatwierdzimy. Przed akceptacją użycia kodu Blik możemy z łatwością sprawdzić, jaką kwotę ktoś próbuje wypłacić oraz w jakim bankomacie.

Czytaj także: Największe wady płatności bezgotówkowych – na co uważać?

Pamiętajmy również, że oszustwa metodą na Blika mogą być trudne do wyjaśnienia. Oszuści często wypłacają pieniądze w bankomacie na drugim końcu Polski, a nawet wynajmują tzw. słupów do odebrania gotówki z urządzenia. Dzięki temu ich wygląd nie zostanie zarejestrowany przez monitoring.

źródło: tvn24 bis

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.