Lokalne wrocławskie media poinformowały dzisiaj, że miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych kończy działalność. Samochody elektryczne Vozilla zaczną być wycofywane z ruchu już za kilka dni. Ostateczny termin zamknięcia wypożyczalni to 30 kwietnia tego roku.

Dlaczego samochody elektryczne wypożyczalni Vozilla znikną z wrocławskich ulic?

Operator wypożyczalni podpisał z władzami miasta aneks do umowy. Zgodnie z jego treścią działalność Vozilli została skrócona do 30 kwietnia 2020 roku. Jako powód wycofania się z branży, Vozilla podaje bieżącą sytuację na rynku, która ma uniemożliwiać firmie dalszy rozwój. Na tę sytuację składają się rosnące ceny samochodów elektrycznych, niewielka liczba stacji ładowania, wzrost cen prądu. Według Vozilli czynniki te uniemożliwiają rentowność wypożyczalni i nie zmienią się w ciągu najbliższych lat.

samochody elektryczne vozilla

W konsekwencji dynamicznych zmian otoczenia oraz sytuacji na rynku projekt w obecnej formie stracił sens swojej kontynuacji. Brak przykładów podobnych wypożyczalni funkcjonujących w zbliżonych uwarunkowaniach sprawia, że MWSE Vozilla można traktować jako eksperyment, z którego zebrana wiedza posłuży całej branży i pozwoli dalej rozwijać ideę „sharing economy” w Polsce” – wyjaśnia Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla w rozmowie z Gazetą Wrocławską.

Czytaj także: Microsoft obiecuje, że do 2030 roku będzie najbardziej ekologiczną firmą

Co stanie się z elektrycznymi autami używanymi dotychczas przez klientów wypożyczalni?

Samochody Vozilli mają wrócić do banku, który udzielił na nie leasingu. Aut tych jest 240, są to głównie Nissany Leaf. Przez dwa lata działalności wypożyczalni klienci wypożyczali je prawie 600 tysięcy razy. W systemie Vozilli jest zarejestrowanych 60 tysięcy użytkowników. Wypożyczalnia zapowiedziała, że do końca roku bez zmian będą funkcjonować jej skutery Blinkee by Vozilla. Co stanie się później? Tego jeszcze nie wiemy.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.