Jeśli chcemy połączyć Google z grami, to być może pomyślimy o projekcie Stadia, który uruchomimy nawet na czytniku e-booków. Uruchomimy ją też na Chrome OS – w końcu to platforma strumieniowa, więc nie wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, a z tą system operacyjny dla laptopów od Google nigdy się nie kojarzył. Ba, o jakimkolwiek graniu było ciężko, nawet w przypadku aplikacji z Androida, których kompatybilność jest ograniczona. Tym bardziej zaskakują plotki, że na Chrome OS może trafić Steam, co niewątpliwie może być rewolucją dla całego ekosystemu.

Steam na Chrome OS pokaże, że system Google też jest do grania

Chrome OS 79

Chromebooki, czyli laptopy z Chrome OS nigdy nie były demonami wydajności w kontekście obliczeń graficznych. Wsparcie dla 3D jest niesamowicie ograniczone w tym systemie. Dlatego, mimo że ostatnie premiery pokazują coraz lepsze podzespoły, to nadal pojawienie się Steam na platformie Google wzbudza pewne wątpliwości. Niemniej według źródła, Davida Ruddocka (redaktor naczelny Android Police), Valve może wykorzystać Linux on Chromebook. To rozwiąże problem kompatybilności oraz wsparcia poszczególnych bibliotek i dopiero w tym momencie dochodzimy do problemu mocy obliczeniowej. Jak pośrednio zapowiedział Kan Liu, jeden z dyrektorów Chrome OS, należy oczekiwać pojawienia się mocniejszych laptopów i to nawet z układami od AMD.

Zobacz też: Nowy Chromebook od Samsunga – czas go zapamiętać.

Tym sposobem, jeśli posiadacie już Chromebooka i chcielibyście zagrać w swoje ulubione gry ze Steama, to… mimo wszystko może czekać Was przesiadka. Nie pojawiły się żadne wzmianki, jakoby Valve mogło planować strumieniowanie rozgrywki, ale zaangażowanie tej firmy w zaistnienie na Chrome OS może być kluczowe. W końcu platforma Google szybko się rozwija i dotychczas nie została zagospodarowana przez żadnego dużego gracza w kontekście… gier. Valve ze Steamem może być pierwsze i w ten sposób zyskać wielu nowych użytkowników.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.