Google nigdy się specjalnie nie chwaliło przychodami, jakie generuje Sklep Play. Wynika to z tego, że mimo znacznie większej liczby użytkowników systemu Android to właśnie iOS generuje największe dochody ze sklepu z aplikacjami. Taką sytuację powoduje szereg czynników. Znaczna część smartfonów z Androidem to urządzenia budżetowe. Są one kupowane przez mniej zamożne osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na gry i programy. Dodatkowo dzięki mniej restrykcyjnym zasadom Sklepu Play znalezienie tam darmowej alternatywy jest znacznie łatwiejsze. Po co więc przepłacać?

iOS wciąż najbardziej dochodowy

iOS najbardziej dochodowy

Dane te zostały ujawnione na Huawei Developer Day w slajdzie od Francisco Jeronimo, wiceprezesa stowarzyszonego w IDC. Podzielił się on danymi pokazującymi rozkład przychodów pomiędzy różnymi platformami. Wynika z nich, że Apple wygenerowało 50% przychodów. Sklep Play z kolei zarządza znacznie mniejszymi 27%, podczas gdy Chiny mają zaskakująco duże 20% przychodów. Nic dziwnego, że Google nigdy wcześniej nie opublikował tych danych.

Zobacz też: Apple zdominowało rynek bezprzewodowych słuchawek w 2019 roku

Jeśli chodzi o ich bazy instalacyjne, szacuje się, że Apple ma około 1 mld aktywnych użytkowników. W ostatnim oświadczeniu Google podało liczbę 2,5 mld aktywnych użytkowników Androida. Pomimo tej olbrzymiej przewagi, każdy użytkownik iOS generuje średnio 33 USD dla programistów, a każdy użytkownik Androida tylko 13,2 USD. Mając to na uwadze, nie jest zaskoczeniem, że aplikacje i gry nadal są tworzone głównie z myślą o iPhone. Ciekawie natomiast wygląda kwestia Chin. Dane podają zbiorcze informacje, nie wiadomo więc jakie udziały mają sklepy poszczególnych producentów.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.