Rok 2019 był dobrodziejstwem dla chińskiej platformy krótkich treści wideo TikTok i jej chińskiego odpowiednika Douyin. Pomimo zakazu nałożonego przez Marynarkę Wojenną i Armię USA z powodu zagrożenia bezpieczeństwa, platforma mediów społecznościowych została pobrana ponad 700 milionów razy na całym świecie. Tym samym wyprzedziła gigantów takich jak Facebook i Messenger. Jedynie WhatsApp jest popularniejszą aplikacją.

TikTok pokonał Facebooka

TikTok pokonał Facebooka

Światowy lider, czyli WhatsApp ma na swoim koncie 850 milionów pobrań, a za nim TikTok. Obie platformy w dużym stopniu polegają na młodych indyjskich odbiorcach. Według badania przeprowadzonego przez Sensor Tower aż 45% wszystkich pobrań pochodzi z tego kraju. Co ciekawe swój wzrost WhatsApp także zawdzięcza obywatelom kraju nad Gangesem. Można nie lubić TikToka, sam jestem już za stary, żeby zrozumieć jego fenomen. Jednak nie można mu odmówić tego, że na nowo zdefiniował format krótkich filmów. Według niektórych analityków Facebook i Instagram wkrótce mają wprowadzić swoją odpowiedź na te możliwości.

Zobacz też: Samsung obiecuje – bateria w Galaxy Z Flip nie powinna zawodzić

Nie sądzę jednak, żeby ich rozwiązania okazały się sukcesem. TikTok to serwis dla ludzi młodych. Takich, które mają takie podejście do Facebooka, jak obecnie dwudziestolatkowie kilka lat temu mieli do Naszej Klasy. Dla przeciętnego młodego nastolatka, czyli takiego poniżej 15. roku życia to portal dla starych ludzi. Natomiast osoby starsze nie dały się pochłonąć TikTokowi nie dlatego, że są wierne Facebookowi, a po prostu ten format do nich nie przemawia. Oczywiście, na pewno znajdą się jacyś odbiorcy tego typu treści, lecz zainteresowanie tym będzie raczej marginalne. Rozumiem, że Facebook chce znów stać się portalem dla młodych, jednak wszelkie próby będą się kończyły podobną porażką, jak Facebook LOL.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.