Używając komórek macierzystych wydobytych z embrionów żab, naukowcy z Uniwersytetu w Vermont (UVM) i Uniwersytetu Tufts stworzyli coś, co nazwali ksenobotami.  Działają one jak żywe, samo uzdrawiające się roboty. Mogą pływać i pracować razem. W przyszłości mogą być używane wewnątrz ludzkiego ciała do niszczenia guzów, dostarczania leków lub usuwania zatorów z tętnic.

Ksenoboty – pierwsze organiczne maszyny

Joshua Bongard, informatyk i ekspert w dziedzinie robotyki w UVM, który współkierował nowymi badaniami, powiedział:

To są żywe maszyny. Nie są ani tradycyjnym robotem, ani znanym gatunkiem zwierzęcia. To nowa klasa artefaktów: żywy, programowalny organizm.

Aby ustalić najlepszy projekt dla tej nowej formy życia, naukowcy z UVM przeprowadzili ewolucyjny algorytm przez superkomputer. Następnie zespół Tuftsa zebrał i przetestował projekt przy użyciu komórek macierzystych z afrykańskiego gatunku żaby Xenopus laevis. To właśnie od łacińskiej nazwy tej żaby pochodzi nazwa ksenobot, a nie od greckiego przedrostka oznaczającego inny lub obcy. To, co stworzył zespół, to forma ciała nigdy niespotykana w naturze. Komórki pracują razem, pozwalając robotom na samodzielne poruszanie się w wodnym środowisku. Nawet spontanicznie współpracowały, by poruszać się w kółko, pchając kulki do centralnego miejsca.

Zobacz też: Lime wprowadza bardzo opłacalny abonament dla zwolenników hulajnóg elektrycznych

Badacze wskazują na zalety tych biologicznych maszyn. W przeciwieństwie do robotów wykonanych ze stali lub plastiku, po prostu rozkładałyby się one po użyciu. Po ich uszkodzeniu są w stanie zregenerować się, co niewiele innych robotów jest w stanie zrobić. Dodatkowo mogą zostać wykorzystane do oczyszczania odpadów radioaktywnych lub mikroplastików. Naukowcy mają nadzieję, że im lepiej zrozumiemy tę technologię i możliwości, tym lepiej nam będzie. Każdy ksenobot ma dodany pakiet żywieniowy, który powinien mu wystarczyć na około tydzień pracy, chociaż są w stanie pobierać składniki ze specjalnie przygotowanej dla nich pożywki. Dodatkowo są niezdolne do ewolucji i rozmnażania się. Przynajmniej na razie.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.