2019 był pierwszym od dłuższego czasu dobrym rokiem dla branży komputerowej, zarówno według Gartnera, jak i IDC. Według tego pierwszego, po raz pierwszy od siedmiu lat światowy rynek komputerów PC odnotował wzrost przez cały rok. IDC zgłosiło podobne ustalenie. Instytut stwierdził, że wyniki 2019 roku pokazują pierwszy pełny rok wzrostu rynku komputerów PC od czasu, gdy rynek wzrósł o 1,7 procent w 2011 roku.

Sprzedaż komputerów wzrosła

Sprzedaż komputerów wzrosła

Jak podaje IDC, dostawy tradycyjnych urządzeń PC wzrosły o 2,7% w ciągu roku. Do liczb tych zaliczają się komputery stacjonarne oraz laptopy. Dla odmiany Gartner odnotował zaledwie 0,6%-owy wzrost. Jednak obie firmy badawcze podały, że łączna liczba dostaw komputerów PC w IV kwartale 2019 roku wyniosła ponad 70 milionów sztuk. Według danych IDC, w czwartym kwartale rynek odnotował 4,8% wzrost rok do roku. Tymczasem Gartner podaje, że w tym czasie światowa sprzedaż komputerów PC wzrosła o 2,3% w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Warto tu jednak podkreślić, że w swoich zestawieniach nie wzięła ona pod uwagę sprzedaży Chromebooków.

Zobacz też: MediaTek zapowiada bardzo tani procesor do gier

Obie firmy tłumaczą, że ubiegłoroczny wzrost rynku był spowodowany przejściem firm z systemu Windows 7 na komputery z systemem Windows 10. W końcu starszy system operacyjny nie będzie już otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń po 14 stycznia. To pomogło Lenovo, HP i Dell zabezpieczyć trzy pierwsze miejsca na liście producentów komputerów, którzy dostarczyli najwięcej urządzeń. Gartner spodziewa się jednak, że wzrost ten utrzyma się przez cały rok. Natomiast IDC uważa, że kolejne miesiące po dokonaniu przez większość firm aktualizacji będą stanowiły wyzwanie dla branży tradycyjnych komputerów osobistych. Warto także zwrócić uwagę, że badania te obejmują jedynie gotowe zestawy komputerowe. Dlatego też urządzenia składane przez użytkowników samodzielnie nie są tutaj liczone. Znacznie bardziej miarodajne byłyby wyniki obejmujące sprzedaż zarówno komputerów, jak i nowych płyt głównych.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.