Stworzenie dobrej prognozy pogody nie jest łatwe. Dodatkowo sieci 5G mają w znacznym stopniu obniżyć ich wiarygodność w przyszłości. Z drugiej strony sieć nowej generacji może się okazać niezwykle pomocna w prognozowaniu w czasie rzeczywistym. Wszystko to dzięki najnowszej AI od Google, która potrafi na podstawie przesłanych danych tworzyć w kilka sekund nowe prognozy. Dzięki temu przy stałym przesyłaniu informacji wszelkie zmiany będą podawane na bieżąco. Jeśli zaś chodzi o 5G, to świetnie się ono nada do szybkiego przesyłania niezbędnych danych.

Szybkie prognozy pogody dzięki AI

Szybkie prognozy pogody dzięki AI

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Prace są na wczesnym etapie i nie zostały jeszcze zintegrowane z żadnymi komercyjnymi systemami. Mimo to wczesne wyniki wyglądają obiecująco. W artykule badacze Google opisują, w jaki sposób byli w stanie wygenerować dokładne prognozy opadów nawet do sześciu godzin przed czasem w rozdzielczości 1 km w zaledwie kilka minut. Jest to duża poprawa w stosunku do istniejących technik, które wymagają często wielu godzin, aby wygenerować prognozy.  Szybkie prognozy, jak twierdzą naukowcy, będą podstawowym narzędziem niezbędnym do skutecznej adaptacji do zmian klimatu, zwłaszcza w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych. W świecie coraz bardziej zdominowanym przez nieprzewidywalne wzorce pogodowe prognozy krótkoterminowe będą miały kluczowe znaczenie dla zarządzania kryzysowego oraz zmniejszenia strat w życiu i mieniu.

Zobacz też: Huawei znalazł nowego wykonawcę procesorów

Dzięki temu będziemy mogli uniknąć sytuacji, kiedy mimo prognoz przewidujących piękną pogodę złapie nas burza. To może być wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza w górach. Kilkuminutowe opóźnienia mogłyby ustrzec ludzi od takich tragedii jak zeszłoroczny wypadek w Tatrach. Byłyby także niezwykle istotne dla rolników w trakcie żniw. Sam wielokrotnie miałem problem, kiedy pomimo dobrych prognoz wieczorem nadchodziła burza w samym środku zbiorów, co mogło być dość tragiczne w skutkach. Mam nadzieję, że nowe rozwiązanie Google jak najszybciej trafi do zastosowań komercyjnych.

Źródło: TheVerge
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.