Trwały rozejm w trwającej 18 miesięcy wojnie handlowej USA-Chiny wydaje się nieuchronny. Chiny zobowiązały się do zakupu od USA w ciągu najbliższych dwóch lat dodatkowych towarów. Ze swojej strony Departament Skarbu USA w poniedziałek odwołał swoje twierdzenie, że Chiny manipulują wartością swojej waluty. Według informacji zebranych przez Reutersa warunki pierwszej fazy transakcji handlowej zostały już dokładnie ustalone. Ta ma zostać podpisana w Waszyngtonie już dzisiaj. Będzie ona obejmowała zobowiązania Chin do pozyskania dodatkowych amerykańskich dostaw energii o wartości co najmniej 50 mld dolarów. O około 35 mld dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat zwiększy się także rynek amerykańskich usług w Chinach.

Dziś ma zakończyć się wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami

Koniec wojny handlowej USA Chiny

Umowa pierwszego etapu przewiduje, że Chiny zwiększą zakupy produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych o 16 miliardów dolarów rocznie przez następne dwa lata. Jeśli chodzi o wytwarzane towary amerykańskie, oczekuje się, że Chiny zakupią dodatkowe 80 mld USD pojazdów i części samochodowych, samolotów, maszyn rolniczych, urządzeń medycznych i komponentów elektronicznych. Oszałamiający charakter tych chińskich zobowiązań skłonił niektórych analityków do uznania, że Państwo Środka nie zamierza ich przestrzegać. To jednak jedynie domysły, więc lepiej po prostu obserwować rozwój sytuacji, zamiast siać niepotrzebną panikę.

Zobacz też: Ulefone Armor X7 – pierwszy twardziel z Androidem 10

To, co nas najbardziej interesuje to elementy elektroniczne. Skoro Chiny zobowiązały się na zakup ich olbrzymiej liczby, to możliwe, że USA wkrótce zdejmie sankcje z Huaweia. W końcu wciąż nie zostały przedstawione żadne dowody przeciwko niemu. Wygląda więc na to, że jest jedynie pionkiem w tej grze politycznej. Zastanawiające jest także to, w jaki sposób to się będzie mogło odbyć. W końcu USA musi zachować jakieś pozory. Nie mogą powiedzieć wprost, że chodziło tylko o pieniądze, a Huawei nie szpieguje. Spodziewam się, że deklaracja będzie brzmiała, że po dokładnym śledztwie blokada zostaje zniesiona z powodu braku dowodów. Dodatkowo dojdzie do tego nie wcześniej niż za przynajmniej kilka tygodni po ogłoszeniu porozumienia.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.