Mówi się, że matematyka to jedyny język międzynarodowy całej ludzkości. Nie tylko jej zapisy dla każdego wyglądają tak samo, ale jeszcze wszyscy dokonują obliczeń w głowach w ten sam sposób. Facebook potraktował ten pogląd bardzo poważnie. Serwis chwali się, że wyszkolił AI do rozwiązywania najtrudniejszych problemów matematycznych. Dokonał tego, ucząc ją matematyki tak, jakby była ona językiem.

Facebook nauczył AI matematyki

Facebook nauczył AI matematyki

Jest to naprawdę nie lada wyczyn. Większość sieci neuronowych działa w systemie aproksymacji. To znaczy, że potrafią odróżniać psa od stodoły na zdjęciu, ale matematyka je delikatnie mówiąc, lekko przerasta. Facebook poradził sobie z tym, nie traktując równania jako problemu matematycznego, ale raczej jako problem językowy. W szczególności zespół badawczy podszedł do tego zagadnienia za pomocą neuronowego tłumaczenia maszynowego (NMT). Krótko mówiąc, nauczyli AI mówić matematyką. W rezultacie powstał system zdolny do rozwiązywania równań w ułamku czasu, jaki zajmowałyby systemy oparte na algebrze, takie jak Maple, Mathematica i Matlab.

Zobacz też: TCL zaprasza na swoją konferencję jeszcze przed MWC

Ćwicząc model wykrywania wzorców w równaniach symbolicznych, wierzyliśmy, że sieć neuronowa może połączyć wskazówki, które doprowadziły do ich rozwiązania, z grubsza podobne do ludzkiego, opartego na intuicji podejścia do złożonych problemów. Zaczęliśmy więc badać rozumowanie symboliczne jako problem NMT, w którym model mógłby przewidywać możliwe rozwiązania na podstawie przykładów problemów i odpowiadających im rozwiązań.

— napisał zespół badawczy w opublikowanym dziś wpisie na blogu.

Zasadniczo zespół badawczy nauczył AI rozpakowywać równania matematyczne w taki sam sposób, jak robimy to w przypadku złożonych zwrotów. To podejście okazało się całkiem skuteczne, chociaż wciąż nieidealne. Zespół osiągnął wskaźnik sukcesu na poziomie 99,7% w przypadku problemów integracyjnych oraz odpowiednio 94% i 81,2% w przypadku równań różniczkowych pierwszego i drugiego rzędu, w porównaniu z 84% w przypadku tych samych problemów integracyjnych oraz 77,2% i 61,6% w przypadku równań różnicowych wykorzystujących Mathematikę.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.