ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kod źródłowy Snapdragona 865 i 765

Qualcomm przez MediaTeka obniża ceny swoich układów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Raport Ming Chi Kuo sugeruje, że Qualcomm zastanawia się nad obniżeniem ceny układów 5G średniej klasy, czyli Snapdragona 765. Decyzja ta ma wynikać z tego, że popyt na flagowe smartfony 5G spadł poniżej oczekiwań. Ponadto, agresywna polityka cenowa rozszerzy się również na oferty z niskiego segmentu w drugiej połowie 2020 roku. W związku z tym MediaTek stoi w obliczu ostrej konkurencji w każdej kategorii od 3 do 6 miesięcy wcześniej niż przewidywano dla jego linii Dimensity.

Qualcomm obniża ceny przez MediaTeka

qualcomm obniżka cen MediaTek

W obecnej formie strategia cenowa MediaTek nie jest tak lukratywna, jak u Qualcomma, która może wykazać, że marża zysku brutto procesorów 5G jest niższa niż 30 procent. Raport Ming Chi Kuo wskazuje również, że przez wysokie ceny popyt na smartfony 5G okazał się niższy, niż oczekiwano. Qualcomm obniżył cenę swojego ukłądu Snapdragon 765 5G o około 30 procent do około 40 dolarów. Stał się on przez to znacznie tańszy niż układ MediaTek Dimensity 1000L SoC, za który producenci muszą zapłacić około 60 USD. Największym problemem dla Tajwańczyków jest jednak to, że koszt produkcji tego procesora to około 45 USD.

Zobacz też: Klawiatura mechaniczna dla fanów Jokera w zaporowej cenie

Według jego danych nowa strategia cenowa Qualcomma podcina cały rynek MediaTeka w segmencie 5G. Ten otrzymał zamówienia na około 25 milionów chipów od różnych producentów smartfonów, takich jak Oppo, Vivo i Xiaomi. Pierwsze partie miały być do nich wysyłane już na początku lutego. Jednak w związku z obniżkami cen układów Qualcomma dalsze zamówienia mogą stać już pod znakiem zapytania. Dożyliśmy więc interesujących czasów, kiedy to Qualcomm staje się tańszą alternatywą dla MediaTeka. Ta decyzja jak najbardziej ma jednak sens. Amerykanie chcą zdusić konkurencję w zarodku.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy