Największą wadą klimatyzatorów są duże straty energii. Mówimy tutaj bowiem o pompie ciepła, która musi się mieścić w dość niewielkim układzie. Dziś rano Xiaomi oficjalnie zaprezentowało swój pomysł na klimatyzator, czyli Smart Air Conditioner. Występuje on w dwóch wariantach o różnej mocy. Producent natomiast chwali się, że każdy z nich wyznacza nowe standardy efektywności energetycznej w branży.

Klimatyzacja od Xiaomi

Klimatyzacja od Xiaomi

Zgodnie z oficjalnymi informacjami najważniejszą cechą klimatyzatora Xiaomi Smartmi Air jest jego energooszczędność. Jego roczny współczynnik wydajności (APF) aż 4,65, co jest wartością lepszą niż obecny chiński standard wydajności energetycznej wynoszący 4,5. Mówiąc prościej, im wyższa jest wartość APF, tym większa jest efektywność energetyczna klimatyzatora. Kategoria efektywności energetycznej tej klasy została osiągnięta dzięki nowemu silnikowi prądu stałego i wysokowydajnym układom prostowniczym. W zeszłym roku chiński rząd przyjął ustawę, która w międzyczasie została uznana za najbardziej rygorystyczną normę efektywności energetycznej dla klimatyzatorów. Jest ona obecnie oficjalnie wprowadzana w życie i przewyższa podobne przepisy, które obowiązują w Stanach Zjednoczonych i stanowią dla nich wiodący międzynarodowy punkt odniesienia.

Zobacz też: Wyciekły prawdziwe zdjęcia Samsunga Galaxy S20+

W rzeczywistych scenariuszach nowy klimatyzator Xiaomi oszczędza około 20 procent energii w porównaniu z innymi urządzeniami o podobnej wydajności chłodzenia. Co więcej, nowa oferta urządzeń gospodarstwa domowego firmy jest również produktem inteligentnym. Dzięki temu obsługuje on polecenia głosowe za pośrednictwem Xiao AI do sterowania temperaturą lub włączania i wyłączania klimatyzatora. Jeśli jednak trafi on poza chiński rynek, to funkcjonalność ta na niewiele się zda. Jeśli chodzi o ceny, to słabszy wariant ma kosztować 2299 juanów, czyli około 1260 PLN, natomiast droższy 2699 juanów, czyli około 1500 PLN. Są to raczej standardowe ceny dla tego typu konstrukcji. Oszczędności wynikają tu jednak ze znacznie niższego zużycia prądu.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.