ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UL Benchmarks blokuje MediaTeka

Poznaliśmy układ, który ma zagościć w Redmi 9 – fani Snapdragona będą zawiedzeni

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Po bardzo ciepłym przyjęciu Redmi Note 8 Pro na rynku współpraca pomiędzy Xiaomi a MediaTekiem wydaje się zacieśniać. Nic więc dziwnego, że kolejne smartfony z tej linii także mają czerpać z rozwiązań tajwańskiego producenta podzespołów. Tym bardziej że Xiaomi obawia się dołączenia do Huaweia na listę podmiotów objętych zakazem USA. Dlatego też większe uniezależnienie się od Qualcomma jest tu rozsądne.

Xiaomi Redmi 9 z Helio G70

Helio G70

MediaTek dyskretnie ogłosił nowy chipset o nazwie Helio G70. Jak sama nazwa wskazuje, nowy SoC jest słabszy od Helio G90 i Helio G90T. Ponieważ należy on do serii G, to jak łatwo się odgadnąć został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu najwyższej wydajności grach. Przynajmniej jak na swoją cenę. Wiele wskazuje na to, że nadchodzący Xiaomi Redmi 9 może być jednym z pierwszych smartfonów, które zadebiutują z Helio G70. Oczywiście wyżej opisane obawy przed USA to tylko jeden z czynników na to wskazujących. Xiaomi stawia na jak najniższy stosunek ceny do jakości, natomiast marka Redmi, no cóż… również wyznaje tę zasadę, tyle że kładzie na nią jeszcze większy nacisk. Natomiast MediaTek układami Helio G90 udowodnił, że potrafi robić wydajne, dobrze wyposażone i tanie procesory. Właśnie takie układy idealnie pasują do linii Redmi.

Helio G70

Warto jednak powiedzieć tutaj więcej na temat samego układu. Helio G70 jest ośmiordzeniowym procesorem, który składa się z czterech rdzeni Cortex A75 pracujących z częstotliwością 2 GHz i czterech rdzeni Cortex A55 o częstotliwości pracy 1,7G Hz. Warto tu zaznaczyć, że rdzenie Cortex A75 są projektem superwydajnych rdzeni od ARM sprzed dwóch generacji. Natomiast Cortax A55 to najnowsza generacja rdzenie energooszczędnych. Jeśli chodzi o układ graficzny, to znajdziemy tu Mali-G52 2EEMC2 o taktowaniu 820 MHz. Smartfony napędzane przez Helio G70 mogą obsługiwać maksymalną rozdzielczość wyświetlacza 1080 × 2520 pikseli. Układ ten obsługuje do 8 GB pamięci operacyjnej o taktowaniu 1800 MHz LPDDR4x i pamięć masową eMMC 5.1.

Zobacz też: Samsung Galaxy Z Flip, czyli Galaxy Fold 2 i Bloom odchodzą na bok

Jeśli chodzi o łączność, to Helio G70 działa w standardzie 4G. Dodatkowo obsługuje protokoły Wi-Fi 5 802.11ac i Bluetooth 5.0 Może on obsłużyć jednocześnie pojedynczy aparat fotograficzny o rozdzielczości 48 megapikseli lub system dwóch aparatów o rozdzielczości do 16 megapikseli każdy. Jak widać, układ ten jest dedykowany nieco tańszym przedstawicielom średniej półki cenowej. Najprawdopodobniej będzie mógł konkurować ze Snapdragonem 710, co byłoby sporym skokiem wydajności w tej półce cenowej. Wciąż jednak musimy poczekać na jego pierwsze testy.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy