Technologia Bluetooth staje się coraz popularniejsza, jeśli chodzi o słuchanie muzyki ze smartfonów. Wciąż ma jednak masę wad. Podczas targów CES, grupa Bluetooth Special Interest Group (SIG) ogłosiła, że technologia ta otrzyma nowy zestaw funkcji znany jako Bluetooth LE Audio. Część LE nazwy oznacza technologię zmniejszającą pobór energii. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku słuchawek dousznych.

Bluetooth LE Audio

Bluetooth LE Audio

Jedną z nowych funkcji jest Multi-Stream Audio. Zamiast przesyłać dźwięk tylko do jednego urządzenia, pozwoli on na przesyłanie go do wielu jednocześnie. Funkcja ta powinna być bardzo przydatna w przypadku niepołączonych ze sobą słuchawek dousznych bez pałąka. W ich przypadku tylko jedna słuchawka odbiera sygnał przed przesłaniem go na drugą stronę. Pozwoli to również użytkownikom na podłączenie bezprzewodowych słuchawek do wielu urządzeń jednocześnie, pozwalając im na płynne przełączanie pomiędzy źródłami dźwięku. Dodatkowo Multi-Stream pozwala urządzeniu źródłowemu na nadawanie sygnału Bluetooth do nieograniczonej liczby urządzeń.

Na lotniskach, przy bramach i salonach, w barach sportowych i restauracjach, w salach gimnastycznych i poczekalniach często znajdują się zainstalowane telewizory i są one w dużej mierze nieme. Wyobraźmy sobie teraz, że możemy wejść do któregokolwiek z tych miejsc, a ze standardowego zestawu słuchawkowego, możemy skanować i dostroić się do dźwięku z jednego z tych telewizorów.

— powiedział wiceprezes ds. marketingu w firmie Bluetooth SIG Ken Kolderup.

Zobacz też: Prośby o powiadomienia w Chrome nareszcie stają się mniej irytujące

Kolejną zmianą będzie poprawa jakości dźwięku dzięki zastosowaniu kodeków komunikacyjnych o niskiej złożoności (LC3). Wykorzystują one jedynie połowę szerokości pasma w stosunku do obecnych kodów audio Bluetooth, zmniejszając tym samym zużycie energii. Umożliwi to korzystanie z produktów bezprzewodowych, które działają dwa razy dłużej lub są wyposażone w mniejsze akumulatory. Bluetooth SIG mówi, że więcej specyfikacji LE Audio zostanie wydanych w pierwszej połowie 2020 roku, a kompatybilne produkty mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.