Chcąc zmniejszyć zależność od dostawców zewnętrznych, czołowi producenci smartfonów, tacy jak Samsung i Huawei zaczęli skupiać się na swoich autorskich procesorach. Według IHS Markit powoduje to dużą zmianę na rynku. Z raportu wynika, że obydwaj producenci, którzy są liderami rynku, zwiększyli stosowanie własnych układów o ponad 30 procent w III kwartale 2019 roku w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. W tym samym czasie udział Qualcomma na rynku spadł o 16,1 procent.

Qualcomm traci udziały przez Samsunga i Huaweia

Qualcomm Samsung Huawei procesory

Ponadto ujawniono, że Samsung używa układów Exynos w około 80,4% na swoich smartfonów ze średniej półki w tym okresie. Jest to olbrzymia zmiana w porównaniu do 64,2% z III kwartału 2018 roku. Jeśli zaś chodzi o ogół smartfonów producenta, to Exynos znalazł się w 61,4% wszystkich urządzeń. Huawei używał linii procesorów Kirin w 74,6% smartfonów, które firma sprzedała w trzecim kwartale 2019 roku. Stanowi to wzrost z 68,7% z analogicznego okresu zeszłego roku. Jest to duża zmiana dla chińskiego giganta, który wcześniej używał swoich chipsetów Kirin głównie we flagowych smartfonach. Jednak obecnie rozszerza on wykorzystanie własnego procesora Kirin również w urządzeniach średniej klasy. Chociaż warto pamiętać, że już w 2018 roku pojawiały się smartfony z Kirinem 710.

Zobacz też: Amazfit pokazał nowe smartwatche i bezprzewodowe słuchawki

Warto tu zaznaczyć, że na ten stan rzeczy olbrzymi wpływ ma blokada nałożona na Huaweia przez USA. Ten najzwyczajniej nie może już prowadzić swobodnych interesów z Qualcommem. Nic więc dziwnego, że udział amerykańskich procesorów w jego produktach spadł do 8,6%. Dla porównania rok wcześniej wynosił aż 24%. Na sytuacji tej najbardziej skorzystał MediaTek, który podwoił swoje udziały u chińskiego giganta. Okazuje się więc, że największym zagrożeniem dla Qualcomma jest tworzenie przez producentów smartfonów autorskich procesorów.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.