ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Mozilla wstrzymuje darowizny kryptowalut

Firefox kończy z prośbami o powiadomienia od witryn internetowych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Mozilla postawiła przed sobą konkretny cel: chce, żeby jej przeglądarka Firefox była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika. Nie chodzi tutaj jedynie o łatwość jej obsługi, ale także funkcje istotne dla jego bezpieczeństwa i prywatności. Przede wszystkim stara się jednak, żeby przeglądanie stron nie było irytujące. Śmiało można więc powiedzieć, że sztandarowe hasło Mozilli: Internet dla ludzi, nie dla zysku! nie jest jakimś pustym sloganem, a ideą, która faktycznie przyświeca fundacji.

Firefox 72

Firefox 72

Firefox ma już możliwość blokowania żądań powiadomień o stronie. Jednak Mozilla chce pójść dalej, zastępując je całkowicie czymś znacznie mniej inwazyjnym. Już od wersji 72 zamiast okienek z powiadomieniami pojawi się informacja w pasku adresu. Jest to miejsce, które nie rzuca się zbytnio w oczy, więc umożliwia ich ignorowanie. Jest to również istotna aktualizacja, jeśli zależy nam na prywatności. Przeglądarka blokuje teraz domyślnie skrypty do pobierania informacji o sprzęcie dla wszystkich użytkowników. W ten sposób strony mają znacznie utrudnione zadanie, jeśli chcą utworzyć nasz indywidualny profil. Oczywiście wciąż można im na to pozwolić.

Zobacz też: HTC w 2019 roku poradziło sobie fatalnie – wyniki finansowe firmy doprowadzają do rozpaczy

Jest też jeden dodatek, który jest przeznaczony wyłącznie dla rozrywki. Odtwarzanie wideo typu obraz w obrazie jest już dostępne dla użytkowników systemów Mac i Linux. Wkrótce pojawi się także w wersji dla Windowsa. Dzięki niej wiele odtwarzaczy na stronach ma teraz możliwość działania w wyskakującym okienku. Co prawda nie jest to nowa funkcja w świecie przeglądarek. Jednak nie odbiera to jej użyteczności. Zwłaszcza w przypadku osób, które cenią sobie pozostałe funkcje Firefoxa.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy