AMD w ciągu ostatnich kilku lat zaczęło intensywnie rozwijać się na rynku komputerów stacjonarnych. Jednak w przypadku laptopów, zwłaszcza tych bardzo lekkich, oraz mobilnych stacji roboczych Intel wciąż jest bezkonkurencyjny. W tym roku Czerwoni zamierzają to zmienić dzięki nowym mobilnym układom APU Ryzen 4000, które łączą w sobie architekturę Zen 2 i układy graficzne Vega. W rezultacie otrzymujemy jedne z najbardziej intrygujących mobilnych procesorów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

AMD Ryzen 4000 dla laptopów

AMD Ryzen 4000 dla laptopów

Weźmy jego nowy flagowy model, Ryzen 7 4800U. Jest to ośmiordzeniowy, 16-wątkowy układ, który będzie pasował do ultra przenośnych notebooków. Będzie on pracował z częstotliwością od 1,8 GHz do 4,8 GHz. Za przetwarzanie grafiki w jego przypadku ma odpowiadać układ Vega 8. Z tego też powodu laptopy w niego wyposażone będą sobie zaskakująco dobrze radziły nawet w grach. Według producenta przy 1080p będzie on oferował średnio 54 FPS w Grand Theft Auto V w najniższych detalach. Pamiętajmy, że mowa tu o zintegrowanym układzie graficznym w procesorze mobilnym. Dla bardziej wymagających AMD wprowadza na rynek również układy Ryzen 4000 serii H, o znacznie wyższym 45-watowym profilu mocy. Możemy się ich spodziewać w laptopach do gier, takich jak G5 15 Special Edition firmy Dell, która wyposażona jest także w grafikę Radeon RX 5600M oraz Zephyrus G14 firmy ASUS, który jest wyposażony w GTX 2060 firmy NVIDIA.

Zobacz też: Samsung robi wielki krok w pracach nad procesem 3 nm

Podczas gdy na pewno zobaczymy wiele notebooków do gier z procesorami Ryzen i grafiką NVIDIA, AMD pracuje również nad technologią, która przekona producentów komputerów do przejścia na grafikę Radeon. Technologia SmartShift pozwoli laptopom na inteligentne zarządzanie poziomami mocy pomiędzy układami AMD a dyskretnymi kartami Radeon, pozwalając im na zwiększenie prędkości procesora graficznego lub CPU, gdy potrzebują nieco więcej mocy. Już sama ta funkcja doprowadziła do 12-procentowego zwiększenia prędkości w Cinebench r20. W tym kwartale można spodziewać się pierwszej fali laptopów z układami Ryzen 400.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.