Jeszcze w trakcie świąt światło dzienne ujrzały plotki na temat dotyczące specyfikacji PlayStation 5 i Xbox Series X. Jak już wiadomo, obydwie konsole będą charakteryzowały się różną mocą. Nie minęło zbyt dużo czasu, by Digital Foundry zdecydowało się zbadać tę sprawę. Czy ich analiza pozwoliła poznać wydajność konsol nowej generacji?

Skąd wzięły się dane o wydajności nowych konsol?

Analiza wydajnościowa Digital Foundry opiera się na przeciekach od AMD, które wykorzystało GitHuba do przechowywania danych. Skąd jednak pewność, że przedstawione przez DF wyniki mogą być rzeczywiste? To właśnie między innymi oni jako pierwsi przedstawili dokładne szczegóły dotyczące PlayStation 4 Pro i Xbox One X. W obydwu przypadkach pracowali oni z producentami obydwu konsol. Digital Foundry zaznacza, że chociaż dane z GitHub zostały utworzone ponad pół roku temu, to nadal są one aktualne. Argumentują oni to zbyt małą ilością czasu na wprowadzenie większych zmian, które musiałyby zostać odpowiednio przetestowane.

Xbox Series X najmocniejszą konsolą nowej generacji?

Jak wynika z raportu Digital Foundry, to właśnie Microsoft będzie mógł pochwalić się mianem wydajniejszej konsoli. Według ujawnionych szczegółów Xbox Series X zaoferuje przynajmniej 12 teraflopów mocy obliczeniowej. Odpowiada to 56 jednostkom obliczeniowym przy częstotliwości około 1700 MHz. Niestety oprócz tych wartości nie ujawniono szczegółów dotyczących podzespołów. Wiadomo jedynie, że zostały one przygotowane przez AMD. Pewni możemy być natomiast obecności dysku SSD w Xbox Series X. Potwierdził to Phil Spencer w wywiadzie dla niemieckiego serwisu PC Games Hardware.

Zobacz też: Huawei chce wkroczyć na rynek komputerów stacjonarnych

Jeśli zaś chodzi o wydajność PS5, to nie będzie ona tak duża jak w przypadku Xbox Series X. Jak donosi Digital Foundry, inżynierowie Sony wykorzystali układ CPU Zen 2. Pracuje on z częstotliwością 3,2 GHz z układem graficznym Navi o częstotliwości 1,8 GHz. Moc GPU to 9,2 teraflopów, co przekłada się na 36 jednostek obliczeniowych o częstotliwości 2 GHz. Nowa konsola Sony używać będzie pamięci GDDR6, identycznej jak w przypadku kart z serii RX5700, o przepustowości 448 GB/s.

Kompatybilność wsteczna w końcu na PlayStation

Co ciekawe, GPU wykorzystane w PS5 ma działać w trzech trybach. Pierwszym z nich jest Gen 2, który ma odpowiadać za uruchamianie gier nowej generacji. Pozostałe dwa, Gen 1 oraz Gen 0, zaprojektowane zostały z myślą o grach z PlayStation 4 oraz 4 Pro. Kompatybilność wsteczna, obecna już w sprzęcie Microsoftu, w końcu pojawi się również w propozycji od Sony. Dla wielu osób jest to istotna informacja, decydująca o wyborze nowej konsoli. Trudno jednak powiedzieć, czy japoński producent zdecyduje się na implementację rozwiązania, pozwalającego na grę w tytuły ze starszych edycji swojej konsoli.

Jak widać, wydajność konsol nowej generacji ma być już na starcie zróżnicowana. Pamiętajmy jednak, że nie są to wartości pewne, a na oficjalne szczegóły z pewnością przyjdzie nam poczekać. Jeśli jednak przyjmiemy, że przeciek jest prawdziwy, to obydwie konsole będą bardzo ciekawymi sprzętami. Z powodu słabszej specyfikacji PS5 może być tańsze od Xbox Series X. Czy pozwoli to na osiągnięcie podobnego sukcesu co PS4?

Źródło: Digital Foundry

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.