AMD pobił swój poprzedni rekord kursu swoich akcji. Poprzedni rekord wynosił 47,50 USD. Został on ustanowiony 21 czerwca 2000 roku. Oczywiście, takie czynniki jak inflacja mają zastosowanie. Warto więc pamiętać, że co prawda ceny były niższe, jednak wartość tych akcji wtedy wciąż była wyższa nić obecnie. Nowy wzrost odzwierciedla rosnące zaufanie rynku do układów AMD z serii Ryzen 3000, które obecnie stanowią wyzwanie dla Intela w każdym segmencie rynku.

Rekordowe ceny akcji AMD

Rekordowe ceny akcji AMD

Żeby jednak nie trzymać nikogo w niepewności: dzisiejszy rekord cen akcji AMD wyniósł aż 49,10 USD za akcję. Jak widać, czasy na pewno się zmieniły dla AMD. Przypomnijmy jednak, co się działo podczas ostatniego rekordu. Otóż w marcu 2000 roku firma AMD wydała pierwszy na świecie procesor 1 GHz, Athlon 1000, który bezpośrednio konkurował z architekturą NetBurst Intela. Konkurencyjne procesory Intela nie były tak imponujące pod względem ceny, efektywności energetycznej czy wydajności. AMD miało również swoją pierwszą wieloprocesorową platformę, Athlon MP, w pracach, które miały stanowić wyzwanie dla Intela w centrum danych.

Zobacz też: Galaxy S10 Lite z technologią, jakiej nie ma obecnie żaden flagowiec

W kolejnych latach firma AMD zanotowała kilka wzlotów i upadków, a w 2006 roku na krótko powróciła jako faworyt na Wall Street, kiedy to osiągnęła szczytowy poziom ok. 35 USD. Ten nastąpił po kilku dobrych latach działalności firmy dzięki chipom do centrów danych Opteron, które zapewniły firmie ok. 25% udziału w rynku centrów danych w 2006 i 2007 roku. Był to dla Czerwonych szczytowy poziom w tym wysokomarżowym segmencie. Nowa seria Core Intela odwróciła tendencję wzrostową, co doprowadziło do słabych wyników akcji AMD w kolejnych latach. Gwoździem do trumny w tamtym okresie o mało nie była premiera Bulldozera. Układy z tej rodziny okazały się tak dużym rozczarowaniem, że producent z ich powodu został nawet postawiony przed sądem. W jej wyniku spółka znalazła się na długiej ścieżce spadkowej, która w 2016 roku prawie zakończyła się upadłością. Na szczęście dzięki wprowadzeniu na rynek układów z serii Zen Czerwoni nie tylko wyszli na prostą, ale z czasem stali się kolcem w oku Intela.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.