DeepMind, brytyjska firma zajmująca się sztuczną inteligencją, zakupiona przez Google w 2014 roku, zwróciła uwagę na problem wykrywania raka piersi. Chociaż jest on najczęstszym rodzajem nowotworu wśród kobiet, jego wykrycie jest trudne. Dzieje się tak ze względu na wysoki odsetek fałszywie dodatnich wyników. Te powodują niepokój i mogą prowadzić do niepotrzebnych interwencji medycznych. DeepMind opracował model, który może zidentyfikować raka piersi na podstawie skanów z mniejszą liczbą wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych niż eksperci.

AI wykrywa raka piersi

AI wykrywa raka piersi

Firma przeszkoliła swoją sztuczną inteligencję, korzystając z niezidentyfikowanych danych od pacjentek. Następnie wykazała, że może zmniejszyć liczbę wyników fałszywie dodatnich o 5,7 procent, a fałszywie ujemnych o 9,4 procent w USA. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii odnotowano mniejszą redukcję, odpowiednio o 1,2% i 2,7%. To sugeruje, że obecny amerykański system wykrywania ma mniejszą dokładność niż obecny system brytyjski. W odróżnieniu od ekspertów, którzy do oceny pacjentów wykorzystywali historie i wcześniejsze mammogramy, AI miała dostęp tylko do najnowszego mammogramu każdej pacjentki. Mimo to była ona w stanie podejmować decyzje dotyczące badań przesiewowych z większą dokładnością niż eksperci. Dodatkowo przyjęty model można było uogólnić na różne populacje.

Zobacz też: Szukasz bezpiecznego kalendarza? ProtonMail ma coś dla Ciebie

Twórcy AI podkreślają, że są to badania na wczesnym etapie i że zanim system będzie gotowy do powszechnego użytku, potrzebnych będzie więcej badań i współpracy z dostawcami usług medycznych. DeepMind był w przeszłości wykorzystywany do celów medycznych. Między innymi do wykrywania chorób oczu do przewidywania chorób nerek. Jednak był on również przedmiotem znacznych kontrowersji. W 2017 roku ujawniono, że brytyjski Narodowy System Zdrowia udostępnił dane DeepMind na niewłaściwej podstawie prawnej, a firma otrzymała 1,6 miliona rekordów pacjentów bez ich bezpośredniej zgody. Są więc to jedynie problemy prawne, a nie coś istotnego z medycznego punktu widzenia.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.