Wydatki kapitałowe TSMC wzrosną do 14-15 mld USD w 2020 roku. Jest to znacznie więcej niż 10-11 mld USD, które firma wydała w roku ubiegłym. Wzrost ten polega w dużej mierze na inwestycjach w zwiększenie produkcji firmy w procesie 7 nm. Producent zamierza stworzyć duży potencjał produkcyjny dla procesu 5 nm. Źródła publikacji podają, 1,5 mld USD zostanie przeznaczone na rozbudowę istniejących już technologii, a cała reszta zostanie przeznaczona na rozwój nowych.

TSMC zwiększa inwestycje

TSMC zwiększa inwestycje

Obecnie ogromne zapotrzebowanie na proces 7 nm pochodzi w dużej mierze od firmy AMD, ponieważ TSMC produkuje zarówno procesory AMD Ryzen 3000, jak i procesory graficzne Navi, takie jak RX 5700 i RX 5700 XT, które są wykonane w tej właśnie technologii. Nie można także zapomnieć o tym, że znaczny procent tej produkcji pochłania także iPhone z serii 11. Jednak oczekuje się, że ten duży popyt wzrośnie jeszcze bardziej w 2020 roku. Wszystko dlatego, że coraz więcej firm jest zainteresowanych przejściem na niższy proces technologiczny także tańszych układów.

Zobacz też: Huawei chwali się rekordowymi wynikami, ale obawia się przyszłości

Oprócz popytu na 7 nm TSMC również dokonuje znacznych inwestycji w rozwój nowych technologii. Nadchodzący iPhone 12 ma zawierać nadchodzący układ A14, który podobno zostanie wykonany w procesie 5 nm. Podobnie sytuacja wygląda z Kirinem 1020 od Huaweia. Jednak najistotniejszym klientem na układy w tej technologii może okazać się AMD. Czerwoni zamierzają wypuścić czwartą generację Ryzenów opartych właśnie na tej technologii już w drugiej połowie roku. Warto tu zaznaczyć, że proces 3 nm ma wejść do powszechnego użytku dopiero w 2022 roku. Oznacza to, że najbliższe dwa lata będą należały do technologii 5 nm.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.