Bitcoin ASIC Bitmain i Canaan będą jednymi z pierwszych firm, które przyjmą układy wykonane w technologii 5 nm od TSMC. Bitmain otrzymał swoje pierwsze procesory już w grudniu zeszłego roku. Do Canaan trafią one już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Warto tu przypomnieć, że TSMC planuje uruchomić masową produkcję układów tego typu dopiero w pierwszej połowie roku. Może to oznaczać, że powyższe firmy mają dość ograniczone zapotrzebowanie na układy tego typu.

Próbki 5 nm od TSMC

Próbki 5 nm od TSMC

W grudniu Bitmain otrzymał podobno pierwsze testowe próbki układów TSMC wykonanych w procesie 5 nm.  Portal 8BTC.com poinformował, że Canaan pójdzie w ich ślady i będzie wyposażony w chipy 5 nm w pierwszym kwartale 2020 roku. Warto tu przypomnieć, że Canaan jako pierwszy otrzymał chip testowy wykonany w procesie 7 nm. Najprawdopodobniej w obydwu przypadkach nie ma jednak mowy o produkcji seryjnej tych procesorów. Uważa się, że Apple będzie jedną z pierwszych firm, które przyjmą proces TSMC 5 nm w produkcji masowej swoich układów.

Zobacz też: Nasze oczekiwania na 2020 rok – co jest dla nas najważniejsze?

Według wstępnych badań proces technologiczny 5 nm zapewni znaczącą poprawę wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy i powierzchni procesora w porównaniu z procesem 7 nm TSMC twierdzi, że gęstość logiczna zwiększyła się 1,84-krotnie. Producent dodatkowo twierdzi, że poprawa wydajności będzie większa, niż w jakimkolwiek poprzednim procesie. W pierwszej połowie 2020 roku zostanie on wprowadzony do produkcji seryjnej. To oznacza, że pierwsze układy od dużych producentów wykorzystujące ten proces dostaniemy już w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.